Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

KISASTA HAYAT VARDIR

Hayatımızın her anında olması

Hayatımızın her anında olması gereken bu kanuna, kurala bu günlerde her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğu düşüncesi ile bu satırları kaleme alma ihtiyacı duydum. Öyle olmalı ki toplumumuzun yazar çizerleri, hatipleri, kanat önderleri ve idarecileri eğer bu topluma hayat vermek istiyorlarsa gündemlerinde bu konu olmalı diye düşünüyorum.

Bizleri yoktan var eden varlığından haberdar eden Rabbimiz yüce kitabımız Kur’anı kerimde Bakara süresinin 179. Ayeti celilesinde mealen “Ey akıl sahipleri! Kısasta sizin için hayat vardır. Umulur ki (bu hükme uyarak) korunursunuz” buyurmaktadır.

Yüce Rabbimiz bu sayede korunacağımızı biz kullarına bildiriyor. Ancak biz kullar Kur’anla yabancılaştığımız için hayatımızda Allah’ın kelamından izler olmadığından dolayı bu gün insanlığımıza yakışmayacak ve hatta buda mı olacaktı, kopsun artık kıyamet demeyi gerektiren hadiselerle karşılaşıyoruz.

Bir önceki TV programlarına aman dikkat başlıklı yazımızda Televizyon ekranlarına taşınan rezillikleri ve bu rezillikler sayesinde toplumun ahlakının bozulduğunu iğrençliklerin normalmiş gibi gösterilmeye çalışıldığını yazmıştık. Hemen akabInde bu satırlara dahi yazmaya tiksindiğim bir olay üzülerek ifade ediyorum ki bu ülkede yaşandı ve benzer farklı hadiseler yaşanmaya devam ediyor edecek de.

Bu ve benzeri rezilliklerden kurtuluşun tek reçetesi Allah’ın kelamı Kur’ana ve Resulüllah’ın sünnetine sıkı sıkıya bağlanmakla mümkündür.

Kısas intikam almak veya içimizdeki kini gidermek demek değil dir. Kısas öldürmek demek de değildir. Kısas yaşatmaktır, hayat vermektir. Kısas mÜessesesinin işlerliği her şeyden evvel insanı katletmeye meyilli olan canilerin kendi can endişesinden dolayı bu caniliklerinden vaz geçmesi demek tir. Böyle bir caniliğe kalkışma cesaretini gösterememesi demektir. Velev ki bütün bunlara rağmen bu caniliği işlerse kısas müessesesi işletilerek yine topluma hayat verilmelidir.

Bu hadiselerin yaşanma nedenlerinden biri de Kur’anın hükümlerini bir tarafa bırakıp sadece Avrupa’dan alınan kanunlarla yönetilmemizdendir.

Yüzde doksan dokuzu mÜslüman olan bir ülkede Allah’ın kanunlarını tamamen yok sayacaksın, o kanunlardan bahsedildiğinde öcü gibi  bakacaksın sonrada o toplumda huzuru barışı ve refahı arayacaksın. Bu mümkün değil.

Bu gün gelinen noktada bunu görmekteyiz. Dün kısas dendiğinde, idam dendiğinde mangalda kül bırakmayanlar bu gün idamı arıyor ve idam geri gelmeli diye sıkıla sıkıla ötede beride paylaşımlar yapıyorlar. Ben idamdan korkmuyorum çünkÜ kendime güveniyorum.

İdamdan vatan hainleri, ırz duşmanı namussuz katil caniler korksun. Ben vatan haini değilim, ırz düşmanı, katil ve cani değilim diyenin idamdan korkmasına ne hacet.

Dedik ya kısas da hayat var.

Evet hayat var!

Katledilen küçücük çocuklar için hayat var.

Hayatlarının baharında öldürülen kızlarımız için hayat var.

Şiddet maĞduru kadınlarımız için hayat var..

Vatan hainleri, ırz düşmanı namussuzlar, katiller, caniler için ise ölüm var.

“KISASTA HAYAT VAR” Vesselam

 

MAKALE:ALİ KALENDER