Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kadın Girişimciler KOSGEB Desteği ile Rize’nin İlk Karton Bardak Atölyesini Kurdu

Kadın Girişimciler KOSGEB Desteği

Kadın Girişimciler KOSGEB Desteği ile Rize’nin İlk Karton Bardak Atölyesini Kurdu

Rize’de yaşayan Elmas Birinci ve Gülhanım Delihasan, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) aldıkları hibe krediyle kentin ilk karton bardak üretim atölyesini kurdu.

Üç çocuk annesi 39 yaşındaki Elmas Birinci, KOSGEB tarafından organize edilen girişimcilik kursunu tamamlayarak 100 bin lira hibe desteği almaya hak kazandı.

Elmas Birinci ve Türkiye Çay Demleme Şampiyonu da olan arkadaşı Gülhanım Delihasan, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) salgını döneminde bardak kullanma alışkanlığının değişmesini de göz önünde bulundurarak kâğıt bardak üretim atölyesini açmaya karar verdi.

Girişimci iki kadın, KOSGEB’den hibe desteğinin yanı sıra düşük faizli kredi desteği de alarak harekete geçti. Birinci ve Delihasan, iki makine satın alarak sanayi sitesinde Rize’nin ilk karton bardak işleme atölyesini faaliyete geçirdi.

Özellikle çay sektörünün ilgi gösterdiği tesiste, günlük yaklaşık 100 bin karton bardak üretiliyor.

“İşler çok güzel gidiyor”

Elmas Birinci, , yıllardır üretim yapmak istediğini söyledi. Salgın sürecinde imalatın öneminin ortaya çıktığını belirten Birinci, 4 aylık araştırma sürecinin ardından bu işi yapmaya karar verdiklerini ifade etti. Sermaye konusunda sıkıntıları olduğunu anlatan Birinci, “KOSGEB’den bize çok yardımcı oldular. Sürekli hayalimde imalat olduğu için sertifikayı almıştım. Süresi geçtiği için pes etmeden tekrar aldım.” dedi.

Birinci, projenin ilgili kurul tarafından onaylandığını ve çok iyi miktarda hibe desteği almaya hak kazandığını vurgulayarak, “Hibe desteğinin ardından KOSGEB destekli 70 bin liralık kredi aldık. Halk Bankasından kadın girişimcilere verilen 40 bin liralık krediyi de kullandık.” diye konuştu.

Çok mutlu olduklarının altını çizen Birinci, “İşler çok güzel gidiyor. ‘Sanayi sektöründe varız.’ dedik.” ifadelerini kullandı. Birinci, yaklaşık 6 aydır çalıştıklarını dile getirerek, “Saatte 3 bin bardak üretiyoruz. Makinelerden günlük 100 bin bardak çıkarıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İLYAS GÜR