Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MİLLET İTTİFAKI RİZE’DE KALEYİ YIKMAK İSTİYOR

Ak Parti 4 dönemden

Ak Parti 4 dönemden bu yana Rize’de vekil kaybetmeme serisine devam etmek istiyor. 14 Mayıs Genel Seçimlerine Millet İttifakı Tek listeyle girerek Rize’den en az 1 vekil çıkartmak istiyor.

Millet ittifakı Rize’den vekil çıkartarak Ak Parti’nin Kalesi olan Rize’de tabuları yıkmak için en az bir vekil çıkartmak istiyor.

Millet İttifakında Milletvekili komisyonları çalışmalarına devam ediyor. 9 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edilecek aday listeleri için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken Cumhur İttifakı ve Millet İttifakının Rize adayları ise merak konusu.
Ak Parti Rize’de 26 Aday adayı ile rekor kırdı. Cumhuriyet Halk Partisi’nden 6 aday adayı İyi Parti’den 3, Milliyetçi Hareket Partisinden 5, Saadet Partisinden 8, Deva Partisinden 3, Yeniden Refah Partisinden 6 Emek ve Özgürlük ittifakı üyelerinden HDP’den 3 isim ve Türkiye İşçi Partisinden ise 1 Milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunuldu.

AKP VEKİL SAYISINI KORUMAK İSTİYOR
Ak Parti Aday adayları saha çalışmalarına devam ediyor. Eski İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Türüt, Ak Parti Rize Eski il Başkanı İshak Alim, Dokap Eski Başkanı Hakan Gültekin ve Kemal Şamlıoğlu aday listelerinde yer alabilecek kuvvetli isimlerden. Eski Gençlik ve Spor Bakanı ve Milletvekili Osman Aşkın Bak’da Rize’den aday adaylığı başvurusunda bulunarak bende varım dedi. AKP’de gündeme bomba gibi düşen bir isim se Eski Milletvekillerinden İş İnsanı Abdulkadir Kart oldu. Kart’ın Rize’de 1. Sıra Milletvekili adayı olabileceği ön görülüyor.

MHP’DE RECEP ALİ KARAKOYUN’UN İSMİ ÖN PLANDA
Cumhur İttifakı ortaklarından Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) Rize’de 5 aday adayı başvuru yaptı. MHP’nin kendi listesi ile girmesi halindeRize’de Recep Ali Karakoyun’ub adı ilk sıra için öne çıkıyor.
Yüksek Seçim Kurulu’na ittifak protokolleri teslim edileceği gün son dakika Cumhur İttifakı’na katılan Yeniden Refah Partisi de Rize’de milletvekilliği için 6 adaylık başvurusu aldı. Partinin Genel Başkan Yardımcısı Cemil Çolak’ın adı listede ilk sıra için öne çıkıyor.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ RİZE’DEN KAZANMAK İSTİYOR
Cumhuriyet Halk Partisi 46 yıl sonra Rize’den 1 vekil çıkartmak istiyor. Bir çok ilde ittifak ile seçime girmeyi Planlayan Millet İttifakı Rize’de de bu yolu izleyecek. Merhum Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu Hasan Yılmaz’a teklif götüren İyi Parti’nin hesapları tutmayınca oklar yeniden Cumhuriyet Halk Partisine döndü. Millet ittifakının Rize İl Başkanları Rize’den ortak aday vurgusu yaparak seçimlere birlikte girileceğinin sinyalini verdi.
Millet İttifakında ilk sırayı Cumhuriyet Halk Partisi alacak. Rize sokaklarından konuşulan ve aday olması halinde Eğitimci Kenan Bıyık’a teveccühler artıyor.İl Başkanlığı Görevinden istifa ederek Milletvekili Aday adayı olan Saltuk Deniz’in ise Rize’den aday gösterilmeyeceği başka bir bölgeden aday gösterilebileceği gündeme geldi. Parti’nin temayyül yoklamalarında ise Kenan Bıyık ismi ön plana çıktı.
Millet ittifakı aday komisyonunda da Kenan Bıyık’ın isminin ön plana çıkması okları Bıyık’a çevirdi. İyi Parti ve diğer partilerin ise Kenan Bıyık ismine sıcak baktığı görüldü. Bıyık’ın AK Parti iktidarı döneminde Rize’de en fazla oyu alması da isminin ön plana çıkmasında etki rol oynuyor

HDP RİZE’DE 3 ADAY ÇIKARTIYOR
Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan ve seçime Yeşil Sol Parti listesinde seçime girecek olan Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) 3 aday başvuru yaptı. İttifak bileşenlerinden TİP’te Recep Memişoğlu adaylık başvurusunda bulundu.
2018 Genel Seçimleri’nde Rize’de AK Parti yüzde 64,85 oy oranıyla 3 milletvekilinin tamamını kazanmıştı. CHP yüzde 13,04, MHP yüzde 12,41, İYİ Parti yüzde 6,01 oy oranında kalarak milletvekili çıkaramamıştı.