Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Milli gururumuz Milli Muharip Uçak’ın görüntüleri nefes kesti!

Türk Havacılık ve Uzay

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Milli Muharip Uçak’la(MMU) ilgili bir video paylaştı. MMU’nun videosu büyük ilgi gördü.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin resmi sosyal medya hesabından Türkiye’nin yerli projesi olan Milli Muharip Uçak’ın(MMU) videosu paylaşıldı. Görüntüler sosyal medyada paylaşımının ardından büyük ilgi topladı.

MMU’DA SON DURUM NE?

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, geçtiğimiz gün basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Antalya’da düzenlenen Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelen Demir, önemli açıklamalarda bulunmuştu.

Başkan Demir tarafından MMU’nun motoruyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Milli Muharip Uçak, bloklar halinde çıkacak bir uçak. Bu uçak için seçtiğimiz bir motor tipi var, belirli sistemler var ama zaman geçtikçe bunlar yerlileştirilecek. Bu süreçte de belirli yerlileştirilecek sistemlerle ilgili Rusya tarafıyla görüşmeler olabilir. Çok fazla detay yok şu anda.

MOTOR ÜRETİMİ AÇIKLAMASI

Milli Muharip Uçak için üretime F-110 Motoru ile başlayacağız ve ilk uçağımızı onunla çıkaracağız dedik, bu konuda bir değişiklik yok. Motor tedariki konusunda da an itibarıyla bir sıkıntımız yok. Bizim yayınladığımız teklife çağrı dokümanı (TÇD) da – MMU’nun yerli motoru için – aslında Türkiye’de yerli motoru içeren bir doküman. Tabii bu TÇD, klasik teklife çağrı dokümanlarından biraz farklı olacak.

Bu TÇD, Türkiye’nin milli jet motoru yolculuğunda muhtemel oyunculara yayımlandı ve onların bir araya gelip bu teklifi tekrar gözden geçirmeleri ve yerli motor üretimi ile ilgili bir yol haritası oluşturup, Türkiye’deki mevcut bütün kabiliyetlerin masada olduğu bir yol haritasında hep beraber el ele yürüme stratejisini oluşturmalarını amaçlıyor.

”KOORDİNELİ ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR”

Türkiye’nin bu konuda çok derin bir geçmişi yok, bu konuda tecrübeli mühendisimiz ve tasarımcımız çok fazla yok. Bu sebeple üç – dört parçaya bölmek gibi bir lüksümüz olmadığı için onları birleştirip bir arada koordineli şekilde çalıştırmamız gerekiyor. İmalat kabiliyetlerimiz var, TEI çok önemli imalat kabiliyetlerini sergiledi daha da ileri malzeme araştırmaları ve imalat teknikleri çalışılıyor ama bahsettiğimiz TÇD, milli motor geliştirme sürecimizin yeni bir adımı.” ifadelerine yer vermişti

MİLLİ GAZETE