Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Nisan 2021’de Sezon Öncesi Paylaştığımız Çay Kanunu Tasarısı

BBP Rize Merkez ilçe

BBP Rize Merkez ilçe Başkanı Abdulkadir Usta yaptığı yazılı açıklamada Nisan 2021 de açıkladıkları çay kanun tasarısının 5. Maddesinin Çaykur tarafından hayata geçirildiğini belirtti

BBP Rize Merkez İlçe Başkanı Abdulkadir Usta Nisan 2021 tarihinde açıkladıkları çay kanun tasarısının 5. Maddesini Çaykur tarafından hayata geçirildiğini belirtti Usta açıklamasında, “5.maddemiz geçen günlerde ÇAYKUR tarafından hayata geçirildi. Çay üreticisi ne Kuru Çay satışı doğru bir karar. İnşallah diğerleri de yapılır. BBP Rize olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Yeter ki Devletimiz ve Milletimiz kazansın. Rize’miz ve Çayımız için Bir olalım Birlik olalım” dedi.

Başkan usta on madde olarak hazırladıkları çay kanun tasarısı şu şekilde

“Çay Üreticisinin Korunması. Taban Fiyatı ile Çay Üreticimizin mağdur edilmemesi. Çaykur’ un Korunması. ÇAYKUR’UN Varlık Fonundan Çıkartılıp, daha etkin, Çalışması için Tüm Çay sektöründe en üst kurum olarak yetkilendirilmesi. Yasa ile özelleştirilemez, satılamaz, hiçbir üst kuruma devredilemez maddesinin konulması. Şeffaflık ve denetlenebilir olması.  Özel Sektöründe Düzenlenmesi. ÇAYKUR Ve Devletimiz Tarafından Özel sektörün Teşvik edici, düzenleyici, gelişmesine katkı sağlayacak, İç ve Dış piyasaya çay satabilecek şekilde desteklerde bulunması. Gerektiği takdirde özel sektörün ürettiği kaliteli çayına satın alma garantisi vermesi.  İhtiyaç ve zaruret Halinde ÇAY İthalatında Tek yetkili kurumun ÇAYKUR olması. Çay Kaçakçılığına en ağır ceza ve yaptırımın verilmesi.   Çay Üreticimizin ÇAYKUR’dan Kuruçay alarak destek vermesi. ÇAYKUR Müstahsiline Özel Paketiyle Çay üretip, 100 kg az olmamak şartı ile zorunlu tutulması. Çay Müstahsilleri ne Promosyon Desteği verilmesi. Üreticiden kesilen, Oda, Borsa ve Stopaj kesintilerinin Çay Parası Ödemelerini Yapan Kamu Bankalarından Karşılanması. Çay Üreticilerimiz den Hiç Bir Kesintinin yapılmaması. Destekleme Tutarı, her yıl açıklanan taban fiyatının %10 altında kalmaması. Ve Yaş çay Sezonu öncesi Çaykur Çay Alım Programını açıklaması. Çayda Kaliteye Önem Verilmesi. Çay ve ÇAYKUR’un Bir Dünya Markası Yapılması. Organik Çay teşvik edilip, ORGANİK gübre tesisleri kurularak, hem istihdam hem de kimyasal Gübrede Kademeli olarak azaltılması. ÇAYKUR’un Kar Eden Bir devlet Kuruluşu olması için, ne gerekiyorsa yapılması, kurumda israfın, iş kaybının önüne geçilip daha verimli işletilmesi. ÇAYKUR Siyasetin Gölgesinden kurtulması. Tam Bağımsız Hale getirilmesi. Çay Kanunu Tasarısı ile ilgili Ön Bir hazırlık çalışmasıdır. Her Zaman Söylediğimiz Gibi Çay Varsa, Muhabbet Var, Sohbet Var, İmkân Var diyoruz. Büyük Birlik Partisi Aziz Milletimizin ve Şanlı Devletimizin Daima yanında olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Artık söz Milletimizin” dedi.