Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Piyasayı düzenlesin diye kuruldu, vurgunun aracı oldu

Bekaroğlu, Türkşeker-Tarım vurgununu Cumhurbaşkanı

Bekaroğlu, Türkşeker-Tarım vurgununu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

 

 

 

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, TBMM Başkanlığına verdiği Soru Önergesinde geçtiğimiz günlerde medyaya yansıyan Türkşeker-Tarım şirketi vurgununu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorarak Devlet Denetleme Kurulu’nun harekete geçmesini istedi.

Borsada 2050 TL olan buğday 1960 TL’ye verildi!

Kuraklık nedeniyle hububat ürünlerinde çok sıkıntılı bir süreçten geçilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı  ile yüzde 51 hissesi Vakıf Katılım Bankası’na ait olmak üzere TÜRKŞEKER bünyesinde kurulan TÜRKŞEKER Tarım’ın geçen yıl çiftçiden alınan hububat ürünlerini yem, un ve makarna firmalarına dengeli bir şekilde satmak yerine hiçbir duyuru yapmadan belli firmalara toplu halde sattığına ilişkin medyaya yansıyan haberleri hatırlatan Bekaroğlu, TÜRKŞEKER Tarım’ın 19 Şubat’ta yaptığı toplu satış öncesinde hiçbir duyuruya çıkmadığı ve firmalardan talep toplamadığını, TÜRKŞEKER Tarım’ın, Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) üzerinden ve doğrudan satış olarak bu yıl yaklaşık 100 bin ton buğday satışı gerçekleştirirken, satılan buğdayın yarıya yakın bölümünün (40 bin tonunun) Gaziantep’teki bir makarna firmasına satıldığını, söz konusu bu satışın TÜRİB üzerinden anlaşmalı satış kapsamında 19 Şubat’ta 1960 TL/Ton fiyattan gerçekleştirildiğini belirterek, “Toplu satışın yapıldığı 19 Şubat’ta ekmeklik buğdayın borsa fiyatının 2050 TL/Ton civarında bulunduğunu, TÜRKŞEKER Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan’ın, yaklaşık 40 bin ton buğdayın toplu halde tek bir firmaya satışına yönelik iddiaları yalanlarken, satışı yapılan firmaları ise açıklayamadığını, ancak TÜRİB rakamlarının ise gerçeği ortaya çıkardığını, TÜRİB kayıtlarından 19 Şubat’ta anlaşmalı satış kapsamında Gaziantep’te bir makarna firmasına 38 bin ton ekmeklik buğdayın 1960 TL/Ton’dan devrinin yapıldığının görüldüğünü” ifade etti.

Şaibeli satıştan kimler ne menfaat elde etti?

19 Şubat’ta ekmeklik buğday Gaziantep’teki bir makarna fabrikasına tonu 1960 TL’den satılırken, kuraklık nedeniyle hububat ürünlerinin fiyatlarının ani artışlar gösterdiği 2021 Mayıs ayında TMO tarafından ekmeklik buğdayın fiyatının 2250 TL/Ton, arpanın fiyatının ise 1750 TL/Ton olarak açıklandığı, ancak serbest piyasadaki fiyatların TMO’nun alım fiyatlarının çok üstünde seyrettiği, ekmeklik buğday ve arpa fiyatlarının 2800 TL/Ton seviyesine kadar çıktığını vurgulayan Bekaroğlu, “Şaibeli satışta kimlerin nasıl bir menfaat elde ettiği bilinmiyor. TÜRKŞEKER Tarım’dan toplu halde ürün alan belli firmalar ise büyük bir rant elde etmiştir. Şaibeli buğday ve arpa satışlarının kamuoyuna medya tarafından duyurulmasına rağmen TÜRKŞEKER Tarım bu hatalı tutumunda ısrar etmektedir.” dedi.

8 TL’lik nohut 4,93 TL’ye verildi!

TÜRKŞEKER Tarım’ın geçen yıl çiftçiden alınan ve deposunda bulunan piyasa fiyatı 7,5 lira ile 8 lira arasında değişen birinci sınıf (8 mm)  yaklaşık 900 tona yakın nohutu, Ankara merkezli bakliyat firmasına 4,93 TL’den sattığı, söz konusu satışın da, tarım sektöründe bir peşkeş olarak değerlendirildiği, alıcı firmanın burada büyük bir menfaat elde ettiği ve TÜRKŞEKER Tarım’ın da sadece bu satıştan dolayı 5 milyon lira zarar ettiği, TÜRKŞEKER Tarım gibi kurumların çiftçiden piyasaları regülasyon amaçlı ürün alırken söz konusu bu ürünleri de belli firmalara toplu halde satmamaları gerektiği, bu durumun regülasyon görevine de aykırı bulunduğu şeklindeki iddia, haber ve yorumlara Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan açıklama isteyen Bekaroğlu, şu sorularına cevap istedi:

Söz konusu haber, iddia ve yorumlar doğru mudur?
Gıda enflasyonunu düşürmek ve piyasayı regüle etmek için çiftçiden alınan hububat ürünlerinin uygun fiyatlarla piyasaya satılması amacıyla kurulan TÜRKŞEKER Tarım’ın yukarıda gerçekleşme biçimleri izah edilen satışları herhangi bir duyuruya çıkmadan ve alınacak talebe göre yapmamasının nedeni nedir?
Bu satış yöntemiyle şirketin içinin boşaltılmasının nedeni nedir?
TÜRKŞEKER Tarım’ın toplu satışları için uyguladığı herhangi bir satış prosedürü yok mudur? Bu satışlarda herhangi bir ilan ve ihale usulü uygulanmakta mıdır? Satışta hangi kriterler dikkate alınmaktadır? Satış yapılacak firmalar ve tutarlar nasıl hesaplanıp belirlenmektedir?
Kuraklık nedeniyle tarım ürünlerinin fiyatlarının aşırı artmış bulunduğu tespitinden hareketle bu usulsüz satışlar nedeniyle TÜRKŞEKER Tarım’dan toplu halde ürün alan belli firmalara aktarılan kaynak miktarı nedir? Bu firmalar kimlere aittir? Bu satışlardan kimler ne tutarda menfaat elde etmişlerdir?
Bu satışlar nedeniyle bir kamu şirketi olan TÜRKŞEKER Tarım’ın uğradığı zarar veya mahrum kaldığı kar miktarı nedir?
Kuruluş tarihinden bugüne kadar TÜRKŞEKER Tarım tarafından yapılan toplu ürün satışlarının yıllar, firmalar, ürünler, satış fiyatları, satış miktarları açısından dağılımı nedir?
Konunun hassasiyetini de dikkate alarak bu haber yorum ve iddialar ile ilgili olarak kuruluş amacına uygun olmayan satışları nedeniyle anılan şirket hakkında gerekli araştırma ve incelemeyi yapmak ve olayların doğrulanması halinde bu iddialarda adı geçen her düzeydeki yönetici ve bürokrat hakkında soruşturma yapması için Devlet Denetleme Kurumunu görevlendirmeyi düşünüyor musunuz?
Bu iddiaların doğrulanması halinde olaylarda adı geçen her düzeydeki bürokrat ve yöneticinin ve işbirlikçi konumunda bulunanların görevden alınması ve yargılanması söz konusu olabilecek midir?
Bu satışlar nedeniyle bir kamu şirketi olan TÜRKŞEKER Tarım’ın uğradığı zarar veya mahrum kaldığı kar miktarı sorumlulardan tahsil edilecek midir?