Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rize Kızılay 1 Nolu En Yaşlı Üyesiyle Kızılay Haftasını Kutluyor

Her yıl 29 Ekim-4

Her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında Türkiye genelinde kutlanan Kızılay Haftası, bu yıl da çeşitli etkinliklere sahne oluyor. 29 Ekim itibarıyla etkinliklerini başlatan Türk Kızılay’ı, tüm illerde eş zamanlı olarak şube ve temsilcilikleri ve 170 binden fazla gönüllüsü aracılığıyla haftanın anlam ve önemini, Kızılaycılık kültürünü bu yılın teması olan ise “Gönüllülük” üzerinden 4 Kasım’a kadar sürdürdü.

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Rize Kızılay Şubesinin gerçekleştirmiş olduğu bu yılki etkinlik kutlamaları, renkli ve oldukça faydalı onur konuğu Rize Kızılay’ın 1960 yılında 1.Nolu üyesi olarak tarihe geçen 85 yaşında tanınmış Arzuhalci Yurdakul KAYIKÇI oldu.

Rize Kızılay Şube Başkanı Bahattin KARALİ Kızılay in gönüllülük esasına bağlı olarak üye yaptıklarını belirterek “ Bu yılki etkinliklerimizin en önemlisi şehrimizin ilk gazetecisi ve Rize sağlık camiasından emekli, Rize’mizin geçmiş hafızası ve değeri olan 85 yaşında ve Kızılay’ın Rize’deki 1. Nolu en yaşlı üyemiz Hacı Yurdakul Kayıkçı beyefendi ile birlikte kutlamalarımızı gerçekleştirdik. Şehrimiz Merkezi Atatürk caddesinde halen insanlara faydalı olmak için Arzuhalcilik görevini yürütmekte olan, Yurdakul Kayıkçı amcamız 1960 yılında Kızılay’ın ilk üyesi olarak kaydını yaptırmış ve bu yaşa kadar Kızılay’a desteklerini devam ettirmiştir. Yeni nesillere örnek bu kıymetli şahsiyeti etkinliklerimize davet ettik. Kızılay gönüllüleri ve Kızılay Rize Şubemiz görevlilerine hitap eden, Kızılay’ın ilk üyesi kayıkçı amcamızın Kızılay’la ilgili geçmişte vermiş olduğu hizmet anılarından kutlamalara katılan gönüllü Kızılay seveneler ve personelimiz bir hayli etkilenmişlerdi. Muhterem Yurdakul Kayıkçı amcamıza aile fertleriyle birlikte sağlıklı ömürler diliyoruz. Malumunuz Türk Kızılay’ı sadece ülkemizde değil,  Dünyada yardım kuruluşları arasında ilk iki arasında yer almaktadır, Türk Kızılay’ı 1868 yılından beri her türlü felaket ve yardımda halkın yanında yer almıştır. Kurulduğu 1868 yılından bu yana ayrım gözetmeksizin insan ıstırabını dindirmek ilkesiyle hareket eden Kızılay, toplumsal dayanışma ve sosyal refahı arttırmak, muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi görevlerin yanı sıra kan, afet, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim, gençlik ve mineralli su işletmeleri alanlarında da faaliyet gösteriyor. Geçen yıl Covid-19 pandemisinin gölgesinde EBA TV aracılığıyla faaliyetlerini öğrencilere anlatan Kızılay, bu yıl 81 ilde genç nesilleri farklı etkinliklerle bir araya getiriyor.” dedi.

Kızılay Rize Şube Başkanı Bahattin KARALİ; “Kızılay Haftası’nda Çocuklar ve Gençler Kızılaycılık Kültürünü Öğreniyorlar. Halkın sağduyusunu, vicdanını, hoşgörüsünü, şefkatini ve iyilikseverliğini insanlığa hizmete dönüştürmekten haz duymak olarak tanımlanan Kızılaycılık, ilke ve değerlerini ülke genelinde yaygınlaştırarak yeni iyilik dervişlerini topluma kazandırmayı hedefliyor. Kızılay Haftası’nda yapılan etkinliklerle de 1943 yılından bu yana Kızılaycılık kültürü yaşatılmaya çalışılıyor. Bu yılki etkinliklerde Kızılay Haftası’nda “Gönüllülük” temasını en iyi şekilde işledik. ”dedi.