Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rize Türk Ocaklarının Sohbetleri Devam Ediyor, Bu Haftaki Konuğu Cemal Gülas

Gezgin, Belgeselci, Yazar Cemal Gülas Ata Yurda Yaptığı 29 Ay Süren Geziyi Anlattı

Gezgin, Belgeselci, Yazar Cemal

İsmet Kösoğlu

Türk Ocakları Rize Şubesi’nde, gezgin, belgeselci, yazar Cemal Gülas’ın Asya’da ve Türk Dünyasında gezip gördükleri, yaşadıkları ile ilgili bir sohbet programı yapıldı.

Asya Ekspedisyonu adıyla  ‘’biz bir bilinmezi sonlandırmak için yolculuğa çıkmadık. Kayıtlı tarihin hayatın tamamını kapsamadığına, tarihçilere görünmeyen ve kayıtlarda bulunmayan bir hayatın her daim sürmüş olduğuna ve günümüzde de var olduğun inanarak yola çıktık diyerek konuşmasına başlayan seyyah ve belgesel yazarı Cemal Gülas 29 aylık Asya’daki Ata Yurda yaptığı seyahati konuştu ve çektiği film beyaz perdeden gösterdi. Cemal Gülas konuşmasında’’2003 lerde Asya ya gitmek için hazırlık yapmaya başladım. Bir ordu kuran binlerce yıllık devletin geçmişle bağlantısı maalesef kurulamadı. İki türlü tarih var. Birincisi tarihçilerin not düştüğü tarih birde yaşanan ama bilgi edinmeden uzakta yaşayan insanlar varlığının tarihi. Ben ilk Türk Cumhuriyetlerine seyahatimi Sovyet Rusya yıkılmadan önce yapmıştım. Fikirler ceket değildir, eskimezler. Mefküreler eskimez. Dünya tarihinde sorumlulukları olan bir milletiz. Kendi mutluluğundan önce komşusunu düşünen bir milletten geliyoruz. Barış savaştan daha uzu ve kolaydır. Çocuklara hayal kurmayı öğretiniz. Benim çocukluğum köyde geçti. Çok hayal kurardım. Bu hayallerimden biriside Orta Asya’yı gezmek görmekti. Asya ile Türk tarihinin yakın ilgisi var. Kürşad 40 kişi ile Çin sarayını bastığının anlatıldığı kitapları okuyarak hayalimi kurdum.

      Rusya döneminde ilk gidişim 70 ülkenin Dağcılarıyla orada dağa çıkmak için toplanmıştık. İlk kez Demirperde ülkesi komünist Rusya’ya giderken bende Kürşat ruhu canlandı.7200 m yükseklikteki dağa çıktık.8 günlük bir programdı. Bulunduğumuz yer Rus askeri garnizonuydu. Bomboş bir vadide her taraf yemyeşil ve büyük bir ırmak Çin sınırını belirlemiş. Karşı taraf Çin. Burada Rus askerleri serbest zamanımız olduğunu söyleyerek bize gezebilirsiniz dedi.

                   Selamünaleyküm ve Türk Bayrağı kapıları açıyor

      Yakınlarda bir Obaya vardık Türk dağcı arkadaşımla. Obaya yaklaşınca biz gören kaçmaya başladı. Boynumda Türk Bayrağı takmıştım. Bir tanesi yaklaşınca selamünaleyküm diye selam verinse konuşmaya başladık ve sonrasında bütün oba Türk görmenin sevinciyle etrafımız sardı. Orada tarihin karanlıklarında kalmış bir Türk kabile var olduğunu görmek bizleri mutlu etti. Kısa sürede anlaştık. Dil şivemiz tam uymasa da anlaştık. Tarihte var olan karanlıkta kalmış böyle kabilelere ulaşmak lazım. Türkiye’de her şey olursunuz Türk olamazsınız Türk’e çok tahammülsüzler var. Unutma tarafımız çok var’’ dedi. Söyleşi daha sonra Asya gezisini kapsayan bir belgesel ile devam etti ve çok ilgi çekti. Program sonunda Türk Ocaklarının geleneksel hediye Türk Ocakları tabağını İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz Cemal Gülas’a verdi.

Rize Türk Ocakları Şube Başkanlığınca düzenlenen program Türk Ocakları Konferans salonunda yoğun bir katılımla yapıldı. Programa İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz, eski Baro Başkanı Av. Ateş Hatinoğlu, Rize Artvin Tabipler Odası Başkanı Doç.Dr. Kazım Şahin, Yazar Veysel Atacan, CHP Rize İl Başkan Yardımcısı Mustafa Erbaş, CHP Kadın Kolları eski Bakanı Nurdan Ardal Tavukçuoğlu yanında birçok akademisyen ve dinleyici katıldı.