Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rizeli Azim Doğuş Tuncer Amerika’da Sıgma Bilim Onur Kuruluna Seçildi

Rizeli akademisyen Azim Doğuş Tuncer Dünyanın en eski ve en prestijli Bilim Kuruluşlarından SIGMA XI Bilimsel Araştırma Onur üyeliğine seçildi.

Rizeli akademisyen Azim Doğuş

İsmet Kösoğlu

Rize İkizdereli bilim adamı Azim Doğuş Tuncer’in SIGMA X1.onur kuruluna seçilmesi memleketi Rize’de de sevinçle karşılandı.  Sigma Xi tarafından yapılan yazılı açıklamada’’ Bilimsel Araştırma Onur Topluluğu’nun 2023 yılında tam üyesi olarak seçilmiştir. Sigma Xi, dünyanın en büyük genel araştırma onur topluluğudur. Araştırma bilim adamları ve mühendisler için uluslararası, disiplinler arası bir organizasyondur. Topluluğun saygın tarihinde, 200’den fazla üye Nobel Ödülü kazanmış ve birçok kişi Ulusal Bilimler Akademisi ve Ulusal Mühendislik Akademisi’ne seçilmiştir. Toplulukta üyelik, araştırma başarıları veya potansiyeline dayalı tam veya yardımcı üyelikle verilir. Sigma Xi üyeliği sadece aday gösterimiyle yapılır. Araştırmacı potansiyeli gösteren seçilmiş kişiler yardımcı üye olarak katılmaya davet edilir. Notable başarılar gösterenler tam üyelik alır. Sigma Xi, önemli başarıyı temel araştırma çalışmalarını kapsayan faaliyetler olarak yorumlar. Araştırmacılar olarak potansiyel göstermiş olan seçilmiş bireyler kısmi üye olarak katılmaya davet edilir. Araştırmada kayda değer başarılar sergileyenlere tam üyelik verilir. Sigma Xi, “kayda değer başarıyı” iki makalenin birincil yazarlığını içerecek şekilde yorumluyor. (“Bildiri”, hakemli dergi makalelerini, patentleri veya dahili raporları içerir. Kazanılan bir doktora derecesi, bir makalenin yerine geçebilir.) Topluluk ayrıca kariyer hazırlığı, kariyer yolu, araştırma kalitesi ve benzeri faktörleri de dikkate alır.

Babası tanınmış ressam Rauf Tuncer yaptığı açıklamada’’ Oğlumu candan kutluyorum. Bu topluluğun üyeleri arasında iki yüz kişiden fazla Nobel Bilim Ödülü alan ve içlerinde Albert EİNSTEİN, Francis CRİCK, James WATSON,Enrico FERMİ’nin de olduğu bilim kuruluşudur SIGMA XI. Onur kuruluna seçilen  genç Bilim adamı olan oğlumla Ülkem adına onur duyuyorum’’ dedi.

Azim Doğuş Tuncer kimdir

1993 doğumlu Azim Doğuş Tuncer, babasının işi dolayısıyla bulunduğu Antalya’da 2011 yılında Antalya Atatürk Anadolu Lisesinden mezun oldu.

2017 yılından bu yana Burdur Mehmet Akif Üniversitesinde Araştırma görevlisi olarak çalışıyor.

2015 de Beykent Üniversitesi-Enerji Sistemleri Mühendisliğinde Lisans,

2016 da İşletme Mühendisliğinde Lisans,

2018 de Gazi Üniversitesi-Enerji Sistem Mühendisliğinde Yüksek Lisans ve Doktora çalışmasına Gazi Üniversitesi Enerji Sistem Mühendisliğinde devam ediyor