Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sağlık Müdürlüğünden Omicron uyarı

Rize Sağlık Müdürü Mustafa

Rize Sağlık Müdürü Mustafa Tepe “ Omicron vakalarında son dönemlerde artış kaydedildi, vatandaşlarımızın mutlaka aşılarını olmasını bekliyoruz, maske ve mesafe kurallarına mutlaka uyulmalı” dedi.

Sağlık müdürü Mustafa Tepe son dönemlerde Rize de Omicron vakalarında artış olduğunu belirtti.

Açıklamada “İlimizde özellikle son günlerde vaka sayılarında omicron varyantının da etkisiyle hızlı bir artış sürecine girilmiştir. İçinde bulunduğumuz mevsim gereği hava şartları ve yeni varyantın çok daha hızlı bulaşma özellikleri göz önüne alındığında bugünlerde her zamankinden çok daha fazla tedbirli olmak zorundayız. Toplu taşıma araçlarında, kalabalık ve kapalı ortamlardaki her türlü birliktelikte artık mümkün mertebe çift maske kullanımına dikkat edelim. İki yıla yakın süredir hepimizin çok iyi bildiği mesafe, temizlik kuralları gibi diğer tüm tedbirleri de bugünlerde fazlasıyla uygulamak zorundayız. Pozitif vakalarda ve bunların temaslılarında karantina süresi 7 gündür. Ayrıca son 3 ay içerisinde hatırlatma dozunu olmayan kişiler de önceden aşılarını olmuş olsalar dahi 7 günlük karantina süresine tabi tutulacaklardır. Kovid hastalığını ağır geçirip, bu yüzden hastanelerimizde yatarak tedavi olmak zorunda kalan hastalarımızın %90’ndan fazlası ya tamamen aşısız ya da aşılarını tamamlamayan eksik aşılı kimselerdir” dedi.

Aşılar hayat kurtarır

Tepe açıklamasında “Yine aynı şekilde aşılarını olmuş kişilere kovid hastalığı bulaşsa dahi hastalığı oldukça hafif geçirdikleri de net bir gerçektir. Bu sebeplerle tekraren ve önemle tüm vatandaşlarımızdan zaman kaybetmeksizin hiç aşı olmayanların aşı olmalarını, öncesinde aşı olup 3 ay üzerinden geçmiş kişilerin de hatırlatma dozlarını bir an evvel yaptırmaları gerekmektedir. İlimiz genelinde aile hekimlikleri, toplum sağlığı merkezleri, hastanelerimiz ve sağlık müdürlüğümüzün giriş katında aşı uygulaması yapılmakta olup, vatandaşlarımız randevulu veya kolaylık olması adına randevusuz da aşılarını yaptırabilirler. Yerli aşımız olan Türkovac henüz ilimize gelmemiş olup, geldiği an derhal vatandaşlarımıza duyurulacaktır” dedi.