Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Sakin şehir’ ’listesinde Rize’den hiçbir ilçe yer almadı

Uluslararası bir heyet tarafından belirlenen ‘’sakin şehir’ ’listesinde Rize’den hiçbir ilçe yer almadı.

Uluslararası bir heyet tarafından

İşmet KÖSOĞLU

 

Yapılan açıklamada, Uluslararası Cittaslow Birliği’nin ‘sakin şehir’ listesine Türkiye’den 17 ilin 22 ilçesi yer alıyor. Türkiye listesine girmek için adaylık başvurusu yapan ve kriterlerle ilgili inceleme süreçleri devam eden 8 ilçe daha listeye girmek için gün sayıyor.

 

 

Dünyada 30 ülkede 278 kente yayılan bir model olan Uluslararası Cittaslow Birliği’nin ‘sakin şehir’ listesinde, Türkiye’den 22 ilçe bulunuyor. Aday listesinde 8 ilçenin de adaylık süreci devam ediyor.

 

 

1999 yılında İtalya’da başlatılan cittaslow akımı, yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşamayı ve yaşam kalitesini yükseltmeyi savunuyor. Bunun da kentin özgün yapısının, mimarisinin, gelenek ve göreneklerinin, yerel yemeklerinin ve tarihsel kimliğinin korunmasıyla mümkün olacağı öngörülüyor.

                            İlk Seferihisar listeye girdi

Farklı bir kalkınma modelini savunan Cittaslow akımı, kısa sürede dünya çapında yayılarak çeşitli belediyelerin üye olabildiği uluslararası birlik haline geldi. Cittaslow Birliği’ne üye olan kentlerin çevre, altyapı gibi 72 kriteri olması gerekiyor.

Türkiye’de ise 2009 yılında İzmir’in Seferihisar ilçesi Cittaslow Derneği’ne dahil edildi.

17 ilden 22 ilçe ‘sakin şehir’ seçildi

Hava ve su temizliği, görsel kirlilik ve trafik gürültüsünün azaltılması, verimli bisiklet yollarının oluşturulması gibi konuları içeren çevre, altyapı, kentsel yaşam kalitesi, sosyal uyum ve misafirperverlik gibi başlıklar altında toplanan kriterleri sağlayan ilçeler arasında Rize niye yok.

Kim nasıl yapıyor bilmiyorum ama 3 seneden fazla süren çalışma sonucunda ‘Sakin şehir’ unvanını almaya hak kazanan Türkiye’deki 17 ilin 22 ilçesi bulunuyor.

Türkiye’nin sakin şehirleri

İzmir’in Seferihisar ve Foça, Muğla’nın Akyaka ve Köyceğiz, Isparta’nın Eğirdir ve Yalvaç, Bolu’nun Göynük ve Mudurnu olmak bu dört ile bağlı ikişer ilçe listede ve Rize’nin 11 ilçesinden bir tane yok.

Diğer ilçeler Bitlis’in Ahlat, Malatya’nın Arapgir, Antalya’nın Finike, Sinop’un Gerze, Çanakkale’nin Gökçeada, Ankara’nın Güdül, Şanlıurfa’nın Halfeti, Bursa’nın İznik, Erzincan’ın Kemaliye, Ordu’nun Perşembe, Artvin’in Şavşat, Erzurum’un Uzundere, Kırklareli’nin Vize ve Aydın’ın Yenipazar ilçeleri olarak sıralanıyor.

Aday ilçeler de de Rize yok

Cittaslow Türkiye listesine girmek için adaylık başvurusu yapan ve kriterlerle ilgili inceleme süreçleri devam eden 8 ilçe şunlar, Kastamonu’ya bağlı Daday, Karabük’ün Eflani, Aksaray’ın Güzelyurt, Samsun’un Yakakent, Çanakkale’nin Bayramiç, Eskişehir’in Sivrihisar, Tekirdağ’ın Şarköy ve Bilecik’in Osmaneli ilçeleri.

Trafik keşmekeşinin yaşandığı Çamlıhemşin standarttı tutmuyor belki ama İkizdere, Fındıklı ilçelerinin uymaması için kriterin yeniden gözden geçirilmesi lazım.