Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sokaklarda TÜİK’in enflasyonuna tepki: ‘En aptal insan bile inanmıyor’

Ekonomik kriz etkilerini gün

Ekonomik kriz etkilerini gün geçtikçe daha fazla hissettirirken TÜİK’in açıkladığı yüzde 21,31 enflasyon tartışma yarattı. Yurttaşlar hissettikleri enflasyonu Gerçek Gündem’e anlattı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın ‘faiz sebep enflasyon netice’ teziyle savunduğu ekonomi modeli kısa sürede hayata geçirildi.

Merkez Bankası‘nın üç ayda gerçekleştirdiği 400 baz faiz indirimi ile hayatan bulan modelin bilimsel altyapısının bulunmadığı görüşü ise ekonomistler tarafından savunuldu. .

DOLAR VE ENFLASYON DURDURULAMIYOR

Alınan faiz indirimi kararları ve hükümetten yapılan açıklamalarla birlikte eylülde 8.30 seviyelerinde olan doların kasımda 13 liranın üzerine yerleşmesiyle, TL’nin üç ayda değer kaybı yüzde 57’yi aştı.

Gerçek Gündem’in özel haberine göre; Dolar/TL kuru 14 liranın üstünü dahi görürken Merkez Bankası’nın piyasaya yaptığı 2 müdahale de doların ateşinin sönmesine yetmedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamları ise toplumun geniş kesimleri tarafından inandırıcı bulunmadı. Bağımsız ekonomistler tarafından çalışmaları yürütülen Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) kasım ayı enflasyonu yüzde 9.91, yıllık enflasyonu ise yüzde 58.65 olarak açıkladı.

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Planlama Ajansının verilerine göre ise İstanbul’daki enflasyon oranının 50,18 oldu.

YURTTAŞIN GERÇEK ENFLASYONU NE?

Vatandaşlar tüm ihtiyaçlarını almak için yaptıkları alışverişlerde enflasyonu iliklerine kadar hissediyor. Zam haberleri art arda gelirken TÜİK‘in açıkladığı yüzde 21,31 enflasyon oranı ile kurumun yurttaşlar arasında güvenilirliği daha da zayıfladı.

Gerçek Gündem’den Sedat Elbasan, ekonominin sonuçlarını politikacıların tüm karşı açıklamalara rağmen yaşayan sokakların nabzını tuttu.

TÜİK’İN RAKAMLARINA SOKAKLAR İNANMIYOR

TÜİK’in açıkladığı verileri inandırıcı bulmayan vatandaşlar enflasyonun asgari ücret zammına yansıtılmaması amacıyla gizlendiği görüşünde. Bir yurttaşın “En aptal insan bile onlara inanmıyor” ifadesi sokakların bakış açısını özetler nitelikte.

Ekonomik olarak iktidarın propagandasını değil cüzdanlarındaki gerçeği yaşayan vatandaşlar, “Ekmek 3 lira olmuş. 150 kuruştu. Bir simit 3 lira.” diyerek enflasyonu Gerçek Gündem kamerasına özetledi.

Yurttaşlar iktidarın enflasyonu bilerek düşük gösterdiğini marketlerin raflarındaki etiket değişimini anlararak özetledi. Temel ihtiyaçlardaki fiyat artışının kimi ürünlerde 2-3 kata yükseldiğine dikkat etti.

Türk lirasının değer kaybettiği konusunda çoğunluk hemfikir olurken AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın sık sık hatırlattığı ve ekonomik krizin etkilerinin yoğun biçimde yaşandığı 1970’li yıllarda yaşananlar ile karşılaştırılmasının kazancı her saniye eriyen emekçiler için bir etkisinin olmadığı da bir kez daha görüldü.

MİLLİ GAZETE