Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tulum yapımı UNESCO listelerine giriyor

  Kültür ve Turizm

 

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Karadeniz müziğinin vazgeçilmezlerinden tulum yapımı, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine 2024 yılında değerlendirilmek üzere sunuldu.
HABER:ARZU ERBAŞ
Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye’nin iki yeni kültürel değerini daha UNESCO listelerine aday gösterdi. Karadeniz müziğinin vazgeçilmezi tulum ‘Geleneksel Tulum Yapımcılığı’ dosyası hazırlandı. Türkiye’nin moderatörlüğünde Kuzey Makedonya ile birlikte ortak dosya olarak İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne aday oldu. Ayrıca, çok sayıda el sanatını bünyesinde barındıran Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali ise ulusal dosya olarak İyi Koruma Uygulamaları Listesi’ne aday oldu.
25 KÜLTÜREL DEĞERİ İLE DÜNYADA 3’ÜNCÜ SIRADA YER ALIYOR
Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya Türkiye, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine kaydettirdiği 25 kültürel değeri ile dünyada 3’üncü sırada yer alıyor. Geçtiğimiz yıl 5 yeni kültürel değeri 2023 yılında değerlendirilmek üzere UNESCO’ya sunan Bakanlık, kayıtlı kültürel değer sayısını bu sene aralık ayı itibarıyla 30’a yükselecek. Türkiye, böylece listelere en fazla kültürel değer kaydettiren ülkeler sıralamasında ikinciliğe yükselecek.