Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

2024 Yılı Yaş Çay Sezonu Yarın Açılıyor

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaş çay üretimi yapan yaklaşık 200 bin üretici için sezonun açılacağı duyuruldu.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaş

Rize, Artvin, Trabzon, Giresun ve Ordu illerinde toplamda 800 bin dekar alanda gerçekleştirilen yaş çay üretiminde, 2024 yılı birinci sürgün kampanya döneminin yarın başlayacağı belirtildi.
Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) tarafından yapılan açıklamaya göre, yaş çay üreticileri için önemli bir dönem olan 2024 yılı birinci sürgün kampanyası, 4 Mayıs 2024 Cumartesi günü başlayacağı bildirildi

Bu kampanyada, dekar başına 600 kg olarak belirlenen birinci sürgün kotasının uygulanması bekleniyor.
Doğu Karadeniz’deki çay üreticileri, sezonun başlamasıyla birlikte bahar dönemi çay hasadına başlayacaklar. Yaş çayın toplanmasıyla birlikte, bölgedeki çay fabrikaları da üretimlerini artırarak çayın işlenmesine başlayacaklar.
ÇAYKUR yetkilileri, yaş çay üreticilerine verimli bir sezon dileyerek, üretim sürecinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini temenni ettiklerini belirtti.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklama şu şekilde;

“Değerli üreticilerimiz, bu yıl çayımızın ülkemize gelişinin 100. Yılındayız. Çayımızın gelecek nesillerimize yüzyıllarca daha ekmek kapısı olabilmesi için her yıl olduğu gibi bu yılda kaliteden ödün vermeden sağlıklı huzurlu ve bahçemize ailecek gireceğimiz bir yıl olmasını temenni ediyoruz.Yaş çay kampanyasını 04 Mayıs 2024 Tarihi itibarı ile açıyoruz. Bahçelerimizi her türlü yabancı maddelerden arındırdıktan sonra hasada başlayalım. Temizlik işlerini yapmadan çay hasadı yapmayalım. Yabancı otlar çayın tüm özeliklerini yok ettiğini, aroması bozulan çay içildiğinde damak tadımızı etkilediğini biliyoruz. Damak tadımızın bozulmadan 100. Yıla yakışır bir hasat gerçekleştirelim. Kalitenin bahçeden başladığını biliyoruz. Özellikle de çay hasadını imkanlar ölçüsünde aile içerisinde yapmaya özen gösterelim. İşçi ile hasat yapmak zorunda kalırsak temiz ve odunsu kısma kadar yani derinden toplatmayalım. Hem bitkiye hem kendimize hem kaliteye zarar verdiğimizi unutmayalım.Sağlıklı huzurlu bayram tadında bol bereketli bir kampanya geçirmemiz dileği ile”