Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Akaryakıt ve sigaraya ÖTV zammı!

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yapılan açıklamaya göre, tütün mamüllerinde ÖTV tutarlarında güncelleme yapıldı.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)

GİB resmi sitesinden yaptığı duyuruda Özel Tüketim Vergisi Kanunu uyarınca, akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünleriyle tütün mamullerinin ÖTV tutarlarının, 6 ayda bir Yİ-ÜFE’ye göre düzenlendiği belirtildi.

6 AYLIK DEĞİŞİM ORANINA GÖRE ARTTIRILACAK

Yapılan duyuruda ÖTV tutarlarının ocak ve temmuz aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen Yİ-ÜFE’de son 6 ayda meydana gelen değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere artırıldığı anımsatıldı.

PETROL ÜRÜNLERİ VE TÜTÜN MAMÜLLERİNE ZAM

Yeni düzenleme kapsamında ÖTV tutarlarının ise her yıl 3 Ocak ve 3 Temmuz’da TÜİK verisinin ilanı saatinden kısa süre sonra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yayınlandığı ifade edilen açıklamada, bu çerçevede 2024’ün 6 aylık (ocak-haziran) döneminde yurt içi üretici fiyat artışının yüzde 19,49 olarak gerçekleştiği ve Ocak 2024 başından itibaren petrol ürünleri ve  tütün mamulleri ÖTV tutarlarında yüzde 19,49 artış yapıldığı kaydedildi.

ÖTV ZAMMI ORANLARI AÇIKLANDI

Güncelleme öncesinde sigaralarda 1 pakette 33,3 lira, biralarda 7,78 lira, benzinde 9,45 lira, motorinde 8,86 lira, LPG’de 7,26 lira ÖTV uygulandığına yer verilen açıklamada, “Sonuç olarak, son 6 ayda yüzde 19,49 olarak gerçekleşen 6 aylık yurt içi üretici fiyat artışına göre, sigaralarda 1 pakette 6,49 lira, benzinde 1,84 lira, motorinde 1,72 lira, LPG’de 1,41 lira ÖTV artışı olmuştur.” ifadesi kullanıldı.