Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Alpay: “Asgari ücretli maaşını hiç harcamadan biriktirse 16 yılda ev alabiliyor”

Milliyetçi Sol Parti Genel Başkanı Gazeteci Hüseyin Alpay, Türkiye’nin asgari ücrette Avrupa’nın çok gerisinde kaldığını söyledi.

Milliyetçi Sol Parti Genel

 

 

“Türkiye Avrupa’nın gerisindeki asgari ücretle vatandaşlarına sefalet yaşatıyor”

MİLLİ SOL Genel Başkanı Alpay yaptığı açıklamada, “Türkiye asgari ücrette Avrupa’da Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan ve Bulgaristan ile aynı konumda. Avrupa’da asgari ücret ortalaması 1.002 Euro. Kıbrıs Rum kesiminde ise ortalama 1.000 Euro. Türkiye asgari ücrette 480 Euro ile yurttaşlarına sefalet yaşatıyor.” dedi.

“Asgari ücretlilerin ev almaları hayal artık”

Derinleşen yoksullukla halkın temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak hale geldiğini belirten Alpay, asgari ücretle çalışanlar için konut almanın artık hayal ürünü olduğunu belirterek, “Merkez Bankası konut fiyat endeksine göre Türkiye’de ortalama konut metrekare fiyatı 32.443 TL. 100 metrekare bir ev 3 milyon TL civarında satılıyor. Bir asgari ücretli maaşını hiç harcamadan biriktirse, ancak 16 yılda ve 191 maaşıyla ev alabilecek durumda. Yani asgari ücretlilerin bu ülkede ev almaları kuru bir hayal artık.” ifadelerini kullandı.

“9. Yargı Paketi beklentileri karşılamıyor”

TBMM’de görüşülmeye başlanan 9. Yargı Paketi’ne de değinen Genel Başkan Hüseyin Alpay paketin toplumda hayal kırıklığı yaşattığını öne sürerek, “Toplum genel af ve ölümlü-yaralanmalı kazalara karışmamış kişiler için ehliyet affını bekliyordu. Dağ fare doğurdu, bütün bu yaşamsal talepler göz ardı edildi. Parlamento bu önemli toplumsal talepleri daha fazla görmezden gelmeden, genel af ve ehliyet affını mutlaka hayata geçirmelidir.” görüşünü savundu.