Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ankara Kent Konseyi’nden Yine Bir İlk: Dijital Genel Kurul…

  Cumhuriyetin 100. Yılına

 

Cumhuriyetin 100. Yılına 100 Tavsiye Kararı!

 

(Haber Merkezi)- Ankara’nın ödüllü Kent Konseyi, 6 Şubat Depremi nedeniyle ertelenen 5. Olağan Genel Kurulunu, Türkiye’de ilk kez uygulanan sistemle, dijital ortamda gerçekleştirdi.

Ankara Kent Konseyi’ni (AKK), oluşturan sivil toplum örgütleri temsilcilerinin delege olarak katıldığı Genel Kurulda, kent gündemine ilişkin önemli görülen kararlara imza atılarak, Cumhuriyetin 100. yılına özel 100+9 Tavsiye Kararı önermesi alındı.

AKK’nin Ankara Gençlik Parkı’ndaki binasında yapılan seçimsiz Olağan Genel Kurul Toplantısı, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü onaylı ‘Pirameet STK E-Genel Kurul Yazılımı’ ile dijital ortamda çevrimiçi olarak yapıldı.

Ülkemizde yaşanan salgın koşulları, yangınlar ve son deprem felaketine karşın, oluşumunun 4.yılında 5.kez Genel Kurul yaptıklarını vurgulayan ve aynı zamanda Türkiye Kent Konseyleri Birliği (TKKB) Başkanı da olan AKK Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, “Hep ilklere imza atan Ankara Kent Konseyi, ülkemize bir ilki daha yaşattı” dedi.

Katılımcı Kültürün Ruhu

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından akredite edilen çevrimiçi Genel Kurul sistemi ile gerçekleştirilen toplantı hakkında bilgiler veren Yılmaz, şunları kaydetti:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızın, ‘kenti yönetmek için 6 milyon insanın aklına ihtiyacım var diyerek’ yaptığı çağrı üzerine, bundan tam 4 yıl önce 234 üyemiz ile 29 Haziran 2019’da ilk Genel Kurulumuzu gerçekleştirmiştik.

Başlangıçta 234 olan Genel Kurul üyesinden bugün 1.800’ü aşkın üye kurum, kuruluşun yer aldığı, katılımcı kültürün merkezi, kalbi, ruhu haline gelen bir Kent Konseyi olduk.

Spordan kültür-sanata, çalıştaylardan akademik toplantılara, farkındalık çalışmalarından sektör toplantılarına, 4 yıllık süre zarfında 910 etkinlik yaptık” dedi.

Geçen 4 yılda ‘ortak aklı’ önceleyen bileşenler ve kente gönül veren 5 bin gönüllünün oluşturduğu, 28 Çalışma Grubu ve 5 Meclis ile çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Yılmaz, Cumhuriyetin 100. yılında 125 kent konseyinden oluşan Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanlığının oy birliği ile AKK’ya verildiğini vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

“Türkiye’de ki bu katılımcı kültür, Ankara’dan dünyaya haykırmak istedi. Bu yıl bu büyük sorumlulukla çalışmaya devam edeceğiz. Dönem Başkanlığını 1.800 bileşenli Türkiye’nin en büyük kent konseyi olarak hep birlikte icra ediyoruz. Ankara gösterdiğimiz şeffaf katılımcılığı, Türkiye ölçeğinde de gösterme mecburiyetindeyiz. Herkesi bu ortak akla katkı sunmaya davet ediyoruz.”

Kent Gündemine İlişkin Önemli Kararlar

Daha önce 9 Şubat’ta yapılacağı açıklanan ancak, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli deprem felaketleri nedeniyle ertelenen AKK’nin 5. Olağan Genel Kurulu’na, Yönetim ve Yürütme Kurulu Üyeleri, Meclis Başkanları, Çalışma Grubu Sözcüleri ve bileşenlerden toplam 287 Delege katıldı.

Toplantıya yüz yüze ve çevirimiçi olarak katılan sivil toplum kuruluşu temsilcileri, paydaşlar ve yerel yönetim temsilcileri ile işbirliği içinde kent gündemine ilişkin planlama, proje ve çalışma programları görüşüldü.

Çalışma Grubu ve Meclisler tarafından yapılan toplantı ve etkinlikler kapsamında tespit edilen kentsel sorunlar, ilkim değişikliği, kırsal kalkınma, kültür-sanat, spor, engelli hakları, afet ve risk yönetimi, kentsel planlama içeriğinde bilimsel çalışma ve projeler içeriğinde tavsiye kararları görüşüldü.

Yılmaz başkanlığında oluşturulan 8 kişilik Divan heyetinin de seçildiği toplantıda ayrıca, AKK Yürütme Kurulu faaliyet raporu görüşülürken, tavsiye kararlarını hazırlayan Meclis ve Çalışma Grubu Sözcü ve Başkanları da kararlara ilişkin sunumlar yaptı.

Önergeler ile kararlara ilişkin oylamaların da çevirimiçi olarak yapıldığı Genel Kurulda, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi ile Yerel Yönetim birimlerinin ilgili birimlerine gönderilecek olan Tavsiye Kararları da oylanarak, Cumhuriyetin 100. yılına özel 100 +9 Tavsiye Kararı alındı.

AKK Bünyesinde Gençlik Meclisi, Engelli Meclisi, Kale Meclisi, Bisiklet Meclisi ile Çevre ve İklim Meclisi’nin yanında; Kırsal Kalkınma, Spor, 100 Yıllar, Üçüncü Yaş, Kültür-Sanat, Semt Kültürü, Mimarlık Kültürü, Başkentin Çocukları, Medya ve İletişim, Turizm, Eğitim, Tüketici Hakları, Hayvan Hakları, Halk Sağlığı gibi çalışma gurupları, çeşitli etkinlik ve çalışmalar yapıyor.