Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Asgari Ücret Beklentimizin Üzerindedir

Müsiad Rize Şube Başkanı

Müsiad Rize Şube Başkanı Taner Yelkenci asgari ücret konusunda talep ettikleri rakamın üzerinde bir artış yaşandığını kaydetti

Müsiad Rize Şube Başkanı Taner Yelkenci dün AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan asgari ücreti değerlendirdi. Başkan Yelkenci açıklamasında, ““2022 yılında uygulanacak olan asgari ücretin hem işverenlerimiz hem de çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. MÜSİAD olarak tüm çalışanlarımızın yaşamlarını insani şartlarda ve onurlu bir şekilde sürdürmesinin gerekliliğini düşüncesinde olduk. Tek bir çalışanımızın bile alın terinin enflasyona ezdirilmemesi için asgari ücret teklifimizin en az 4 bin TL olması gerektiğini düşüncesindeydik. Bu anlamda asgari ücret 2022 yılı için önceki yıla göre yaklaşık %50 oranında bir artışla net 4 bin 250 TL olarak belirlenmiştir” dedi.

Başkan Yelkenci, “2021’in son çeyreğinde gerçekleşen yüksek oranlı fiyat artışların önüne geçilmesi de önceliğimiz olmalıdır.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kısa vadede yüksek faiz yükünden kurtularak, orta ve uzun vadede enflasyon hedefimize de gerçekleştireceğimize olan inancımızda tamdır. Yeni asgari ücretteki ilave maliyetin azaltılması hususunda, Damga Vergisi ve Gelir Vergisini kaldırarak işverenin yükünü 450 TL azaltılması iş dünyası temsilcileri olarak bizleri memnun etmiştir. Bu noktada başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, iş dünyasının taleplerine kayıtsız kalmayan bütün ekonomi yönetimine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Buna ilaveten; bilindiği gibi mevcut uygulamada işkolu ya da sektör ayırt etmeksizin bütün asgari ücretli çalışanlar için standart bir ücret belirlenmekte, böylece imalata yönelik stratejik öneme sahip sektörlerle diğer sektörler arasında bir fark gözetilmemektedir. MÜSİAD olarak görüşümüz; sanayi sektörü kapsamında asgari ücretli çalışanlar için ilave bir pozitif ayrıcalık sağlanmasının, imalata yönelik istihdamımızın ve üretim kapasitemizin artırılması adına önemli bir adım olacağı yönündedir” dedi.