Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çay Çeşitleri Nelerdir?

Genelde siyah veya yeşil

Genelde siyah veya yeşil olarak tüketilen çayın var olan diğer çeşitlerinden de bahsetmek adına çay çeşitleri nelerdir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Tam bir çay tiryakisi olan memleketimiz insanları, zaman ve mekan mefhumu tanımadan tüketebilmektedir. Anadolu topraklarındaki geçmişi 1800’lerin sonuna dayanmış olsa da aslında millet olarak çay çeşitleri ile Orta Asya’ya dayanan bir geçmişimiz bulunmaktadır.

Milletçe çay ile geçmişe dayanan oldukça köklü bir kültürümüz ve bağımız bulunmaktadır. Bu bağ ülke olarak bizi çay üretiminde ve dahi tüketiminde dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi yapmıştır. Özellikle çay tüketiminde açık ara zirvede yer almaktayız. Birçok farklı çay çeşitleri olsa da aslında bunların hepsi Camellia Sinensis bitkisinden elde edilmektedir. Aralarındaki farklılık yetişme koşulları, bölgesel iklimi ve kurutma yöntemleri gibi durumlardan meydana gelmektedir.

En Çok Tüketilen Çay Çeşitleri Nelerdir?
En çok tüketilen çay çeşitleri olarak şöyle bir listeleme yapabiliriz:
  • Siyah çay,
  • Yeşil çay,
  • Beyaz çay,
  • Macha.

Oldukça özel bir konuma sahip olan Camellia Sinensis bitkisi farklı uygulama ve yetiştirilme şekilleriyle çeşitli çayların ortaya çıkmasına vesile olmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu çay çeşitleri için biraz daha açıklayıcı bilgiler verelim.

Siyah Çay: Türk milletinin gerek sofralarına gerekse en koyu sohbetlerine eşlik eden siyah çay, Camellia Sinensis bitkisinden elde edilen diğer çaylara nazaran biraz daha fazla işlem gören bir çay türüdür. Çay yapraklarının fermantasyona uğramasının ardından çay yapraklarındaki hücre öz suyunda kimyasal değişiklikler oluşur. Bu da çayın aromasını, kokusunu ve rengini etkileyerek bildiğimiz siyah çayın oluşmasını sağlar.

Yeşil Çay: Siyah çaya nazaran daha az işlem gören çay çeşitlerinden birisidir yeşil çay. Yeşil çay siyah çaya nazaran daha hafiftir. Çay filizleri toplanır toplanmaz kavrularak kurutulur.

Beyaz Çay: Sadece ilkbaharda hasadı yapılan Camellia Sinensis bitkisinin birinci ve ikinci yaprakları taze olarak toplanır. Solmaya bırakılan yapraklar özenle ayıklanır ve fırınlanarak beyaz çay elde edilir. Diğer çaylara nazaran rengi daha açık ve tatlıdır.

Macha: Hasattan yaklaşık 1 ay öncesinde çay yaprakları gölgede bırakılır. Böylelikle aminoasit yönünden zenginleşen bitki yapraklarının rengi daha koyu olur. Hasadın ardından damarı ve sapı ayrılan yapraklar toz haline getirilir.

incidorukcay.com