Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÇAYKUR KAPANMAYA HAZIRLANIYOR

Yaş çay alımlarının tamamlandığı

Yaş çay alımlarının tamamlandığı bölgelerde Çaykur tarafından fabrikalar kapatılmaya başlandı, İyidere çay fabrikası kapanan ilk fabrikalardan biri.

 

Esin BAYRAK

Yaş çay alımlarını fabrika bölgelerinde sürdüren Çaykur bazı bölgelerde kotaların dolması ve üreticilerin hasadı tamamlaması üzerine sezonu tamamlayarak fabrikaları kapatmaya başladı.

17 Mayıs tarihinde başlayan Yaş çay kampanyasında 1 inci sürgün döneminde 314.500 ton, ikinci sürgün döneminde 296 bin ton yaş çay yaprağı alarak 3 üncü sürgün döneminde alımlarını sürdüren Çaykur havaların soğuk ve yağışlı gitmesi ile birlikte geciken hasat ile ilgili bazı bölgelerde 15 Ekim tarihinin uzatılabileceğini belirtmişti.

Kapanmalar başladı

Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alım yaş çay alımlarının tamamlandığı bölgelerde fabrikaları kapatmaya başlayacaklarını belirterek “ İyidere çay fabrikamız alımlarını tamamladı ve bu fabrikamızı sezona kapattık, Doğu ilçelerimizde az da olsa alımlar devam ediyor ve önümüzdeki hafta içinde bu bölgelerde alımların tamamlanacağını düşünüyoruz. Çay alımlarının yoğun olduğu bölgelerimizde yaş çay alımlarımız devam ediyor” dedi.

Üreticimizin yanındayız

Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alım 3 sürgün alımlarının devam ettiğini belirterek “ Alımlarımız devam ediyor, havaların soğuk ve yağışlı geçmesi nedeniyle ürün kaybı var, şu ana kadar 162 bin ton yaş çay yaprağı aldık, geçen yıl 3 sürgünde 233 bin ton almıştık, bu yıl üründe düşüş var ve alımlarımız devam ediyor” dedi.