Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çaykur, Türkiye’de Çayın Tek Patronu Olmalıdır

Büyük Birlik Partisi Rize

Büyük Birlik Partisi Rize Merkez ilçe başkanı Abdul Kadir Usta, Çaykur çayın tek patronu olması gerektiğini savundu

 

BBP Rize Merkez Başkanı Usta açıklamasında, “Çaykur’ da yaşanan sıkıntılardan dolayı maalesef kapasite artırımına gidemedi. Mevcut fabrikaları daha işleyişli şekle sokamadı. Hatta biz zamanında Çaykur’ a şunu teklif ettik. Şu an kapalı olan özel sektör çay fabrikalarını kiralayarak üreticinin sıkıntısı giderilebilirdi. Özel sektörü de günah keçisi yapmamak gerekir. Çay kanunu çıkartılarak çayda yaşanan sıkıntılar giderilebilirdi. Çaykur kapasitenin yüksek olduğu zamanlarda ne yapabilir. Gidersin belli başlı firmalara yaş benden alacaksınız, parasını da ben vereceğim. Bana bunun karşılığında şu kalitede kuru çay vereceksin. Çaykur, Türkiye’de çayın önderliğine soyunması ve yetkinin tamamen kendisine olmasını sağlamaktır. Çaykur ürettiği çayı satmak zorunda, depolarda çay durduğunda yurt dışından çay alınmaması gerekir. Özel sektörde çarkını döndürecek. Yanı kısaca Çaykur Türkiye’de çayın tek patronu olmalıdır. Siyasette bunun önünü açmalıdır. Çaykur her yıl yüzde 5-10 kapasitesini artırmış olsa 20 yılda 18 bin ton günlük çay işleyecekti. Bu günkü sıkıntıların birçoğu bu yolla çözülecekti. Bu gün çayın sorunlarını da konuşuyor olmayacaktık” dedi

 

Çaykur’ un özelleştirilmesine karşı olduklarını ifade eden Usta, “Burada devletimiz oyun kurucudur. Elbette serbest piyasa ekonomisi var. Bu gün özel sektörün önü açıktır. Zaten özel sektör istediği fiyatta çay alıyor

BBP olarak Rize’de birlik ve beraberlik içinde faydalı hizmetler yapmaya çalışacağız. Halkımızın sıkıntılarına tercüman olacağız. Sorunlara en güzel şekilde çözüm önerisi sunarak, projeler hazırlayarak vatandaşımızın sıkıntılarını çözmeye çalışacağız: Cumhurbaşkanının memleketindeyiz ama bu durum bizim siyaset yapmamıza engel değil. İnşallah bu konuda hem yönetimimiz hem de il başkanlığımız Rize’ nin tamamına partimizi yayarak bu çalışmaları yapacağız” dedi.

 

İttifak ortağıyız, hükümet ortağı değiliz

 

Rize’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da memleketi olması dolayısıyla zor bir il olduğunu söyleyen Başkan Usta, “Bu bizim Rize’de siyaset yapmamıza engel olmayacaktır. Partimizi tüm teşkilatlarımızla Rize’nin tamamına yayarak çalışmalarımızı yapacağız. Nezaketle, tatlı dille, Reis-i Cumhurumuzun memleketi olması hasebiyle siyasi çizgimize dikkat edeceğiz ama siyaset de yapacağız. Cumhur İttifakı içerisinde olsak da Genel Başkanımız Mustafa Destici Beyin söylediği üzere hükümetin ortağı değiliz. Bu yüzden Şehit Genel Başkanımız Muhsin Yazıoğlu’nun çizgisinden şaşmadan, doğruları söyleyerek, yanlışları belirterek siyaset yapacağız.” dedi.

 

Rize’de teşkilatlanmaya başladıklarını ve üye çalışmalarının yanı sıra mahalle temsilcileri atamalarını da sürdürdüklerini belirten Abdulkadir Usta, “Çayeli İlçe Başkanlığı ve Fındıklı İlçe Başkanlığı için atamalarımız yapıldı. İlçelerimizin tamamında parti teşkilatlarımızı kuracağız. Acele etmiyoruz, partimizin çizgisine yakışan kişilerle teşkilatlanma çalışmalarımızı yürüteceğiz.” dedi.

 

Cumhur İttifakı içinde olmak engel değil fırsattır

Gönüllerinde hala Milli Görüş sevdasını taşıdıklarını ifade eden Usta, “Bizim siyasi çizgimiz Rahmetli Hocamız Necmettin Erbakan ile Şehit Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu’ nun çizgisinde olacak. Erbakan Hocamızın siyasi çizgisine aykırı bir çalışmamız da olmayacak Muhsin Başkanımızın çizgisine aykırı da olmayacak. Bu konuda duyarlıyız. Çizgimiz bu istikamette olduğu sürece Cumhur İttifakı içinde olmamıza bakmıyoruz. Vatandaşımıza hizmet noktasında ne yapabileceğimizin derdindeyiz. Cumhur İttifakı içinde olduğumuz için hükümeti eleştirmeyeceğimiz, yanlışına yanlış demeyeceğimiz anlamı çıkmasın. İttifaktayız diye çayın sıkıntılarını dile getirmeyecek miyiz? İlimizdeki biz biliriz, bir yaparız mantığını eleştirmeyecek miyiz? Cumhur İttifakı içinde olmamız Rize’de siyaset yapmamıza engel olmayacağı gibi hatta kendimizi daha iyi ifade edebilmek adına bir fırsattır.” şeklinde konuştu.

 

İLYAS GÜR