Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Cimilli İbo’yu Kalbimize Gömdük

Karadeniz’in sevilen sanatçısı Cimilli

Karadeniz’in sevilen sanatçısı Cimilli İbo lakabıyla tanınan İbrahim Özer’in cenazesi Öğle Namazını müteakip Rize Sahil Camiinde kılınan cenaze namazının ardından İkizdere ilçesine gönderildi. Özer’in cenazesi ikindi namazı sonrası defnedildi.

Uzun süredir şeker hastası olan, böbrek yetmezliği nedeniyle böbrek nakli olan ve sonrasında yakalandığı enfeksiyon nedeniyle hastanede tedavi gören 49 yaşındaki Karadeniz’in sevilen ismi Cimilli İbo lakaplı İbrahim Özer dün İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Lakabını memleketi İkizdere’nin Cimil köyünden alan İbrahim Özer, memleketi Rize’de Sahil Camiinde kılınan cenaze namazına Cimilli İbo’nun az sayıda sanatçı dostu katılırken, cenazeye, ailesinin yanı sıra Rize Valisi Kemal Çeber, AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt,  İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, sanatçılar Davut Güloğlu, Şükrü Güler, Onay Şahin ve Artvin’in Borçka ilçesinden olan Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz (EDHO) dizi oyuncusu Zafer Kalfa ile birkaç yerel müzisyen dışında ilçe belediye başkanları, siyaset ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Törende, Özer’in ağabeyi İsmail ve kardeşi Bayram Özer taziyeleri kabul etti.

Sanatçılar Davut Güloğlu, Şükrü Güler, Onay Şahin ve Zafer Kalfa sanat camiasından çok az sayıda kişinin cenazeye katılmasına ve yapılan vefasızlığa tepki gösterdi.

Oyuncu Zafer Kalfa, “Bizim için değerliydi. Güzel bir dost, Karadeniz’den eksildi. Benim gözlerim Karadeniz’in diğer değerlerini bu cenazede aradı.” değerlendirmesinde bulundu.

Cimilli İbo olarak bilinen İbrahim Özer’in vefatı ile herkesi derinden üzdüğünü dile getiren Karadenizli Sanatçı Şükrü Güler “Karadeniz’de sevilen bir isim, ağabeyimiz. Önce Ayhan ağabey vefat etti, şimdi de Cimilli İbo. Sözün bittiği yer derler ya, işte oradayız şimdi. Çok üzgünüz. 3-5 ay bir hastane süreci, sonrasında böbrek nakli, sonrasında ise enfeksiyon. En büyük acıyı yaşayan sevenleri, bizler. O nedenle tüm sanat camiasının başı sağ olsun. Bu şimdi olan bir şey değil, yıllardan beri de bizim takip ettiğimiz, vefasızlık mı diyelim. Belli bir noktaya geldiğinde alkışlanıyorsun ama sonra unutuluyorsun. Biz buna ahde vefasızlık diyelim. Tüm sanat camiasında bu vardır” dedi.

Cenazeye katılan Karadenizli sevilen sanatçı Davut Güloğlu, insanların değerlerine sahip çıkması gerektiğini savunarak “Karadeniz’in çok büyük bir değerini kaybettik. Hem esprileriyle hem müzikleriyle yıllarca Karadeniz’i temsil eden çok değerli bir kardeşimizi kaybettik. Allah yerini ve mekanını cennet eylesin. Tüm Rizeli hemşerilerime de teşekkür ediyorum bu alanı doldurdukları için. Bugün burada Cimilli’yi uğurladık, yarın ben olacağım. Önemli olan değerlerimize sahip çıkmak. Ülkemizde hem sanatta olsun hem insanda olsun değer kaybı var. Hepsine sahip çıkalım. Burada olan ve gelemeyen arkadaşlarımıza herhalde kırgınlarımız olabilir” şeklinde konuştu.

Sanatçıyı anarken şarkılarla, türkülerle değil dua ve Kur’an ile anmak gerektiğini dile getiren bir başka Karadenizli sevilen sanatçı Onay Şahin ise “Sanatçı aslında riske girerek çalıyor, söylüyor, eğlendiriyor, kendi ahiretini de riske atıyor. Buna karşılık bir dua sevenlerinden, dostlarından bulamadığı zaman işte asıl vefasızlık orada. Faniyiz, son sahnemiz de buydu. Bugün Cimilli İbo’yu burada ağırladık. İyi bir dostumdu. Çok hastalıkları vardı, onlara sabretti, isyan etmedi. Sabırla insanlara hep moral vermeye çalıştı. Dolayısıyla hastalığına sabredene de Allah karşılığını verecektir. Bugün onun için dua ettik. Biz öldükten sonra bizleri türkülerimizle değil de Kur-an ile dualarla ansınlar. Biliyoruz ki o türkülerin öbür tarafa bir faydası yok. Bunlar birbirimize dünyayı hoş etmek için, birbirimize dünyayı zindan etmemek için güzellikler” idelerini kullandı.

Cenazeye sanatçı katılımının az olmasını pandemi nedeniyle olduğunu düşündüğünü dile getiren Şahin “Cimilli İbo’nun kötü bir insan olduğuna ben inanmıyorum. Meslektaşları arasında bir polemik olup olmadığından da emin değilim ama ben biraz da pandemiye, günümüz şartlarına bağlıyorum. Öbür türlü bir şeyi aklıma getirmek istemiyorum. Cimilli İbo herkesin sevdiği, saydığı, muhabbet duyduğu bir insandı. Gelemeyenler de evinden duasını yapıyordur” dedi.

Sahil camiinde kılınan cenaze namazının ardından İkizdere ilçesine gönderilen cenaze, ikindi namazını müteakip ilçeye bağlı Cimil Köyünde (Başköy) kılınan cenaze namazının ardından aynı köydeki aile mezarlığına defnedildi.