Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gündemi salladı! Nureddin Nebati’den canlı yayında erken seçim itirafı

Hazine ve Maliye Bakanı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati canlı yayında”Bir iktidar seçime giderken dövizi yükseltmeyi göze alır mı? Bilerek bunu yapıyorsa siyasal iktidar intihar ediyor demektir” ifadelerini kullandı.

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, doların yeniden yükselmesinin sebebi ne? sorusuna, “Kur korumalı TL mevduat hesabı alanların kaygılanmaması gerektiğini” söyleyerek yanıt verdi.

Dolar/TL kuru, çarşamba günü yüzde 7’lik artışla 12,64’e yükseldi.

Doların artışının fiyatlara ve enflasyona etkisinin sorulması üzerine Nebati, endişe edilmemesi gerektiğini, “morallerinin bozulmadığını” söyledi:

“Bu normal, kurlar radikal bir düşüşten sonra salınımlarla normale dönecek. Tersine mutlu olduğumuz bir yer. Salınımı görüyoruz, piyasa oyuncularının davranışlarını okuyabiliyoruz. Keyfimiz yerinde. Çünkü çok dar bir piyasada ihtiyaçlarını karşılıyorlar.”

Kurun salınımının bitmesi ve istikrarın sağlanmasının “çok uzun sürmeyeceğini belirten Nebati “tamamen yapay bir fırtına estirildiğini” savundu.

 

 

Daha önce kamu bankaları ve Merkez Bankası’nın 20 Aralık’ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kur korumalı vadeli TL mevduat hesaplarını açıkladığı akşam piyasaya müdahale edildiğine dair haberler çıkmış, muhalefet de dolar/TL kurunun bu sayede bir gecede 18 seviyesinden 11 seviyesine indiği söylenmişti.

 

‘MÜDAHALEDE BULUNMADIK’

Bu haberleri reddeden Nebati, bir kez daha müdahalede bulunulmadığını savundu:

“Ne Merkez Bankası, ne dolaylı yoldan o gece hiçbir müdahalede bulunulmadı. Bir iddia söylüyorlar, başka bir şey. Kesinlikle hiçbir şartta o gece müdahale edilmedi.

“Küçük yatırımcılar çarpıldı. Sosyal medya, troller, bunlar sadece ve sadece AK Parti iktidarına ve Cumhurbaşkanımıza yönelik, iktidardan devirmek için hedef alanların söyledikleri.

“Bir iktidar, seçime giderken dövizi yükseltmeyi göze alır mı? Türkiye’de herkes dolara bakar. Bilerek bunu yapıyorsa siyasal iktidar intihar ediyor demektir.”

Doların yükseleceğine dair söylemleri dile getirenlerin küçük yatırımcıların kaybından sorumlu olduğunu savunan Nebati, şunları söyledi:

 

 

“Bir küçük yatırımcı için belki 50 bin TL her şeyidir, onu kaybettiler. 25 bin TL her şeyi bir ev kadının, kredi çekip dolar almış, salı sabah uyandı yarıya düşmüş. Yazık. Kim karşılayacak maddi zararlarını? Türkiye Cumhuriyeti’nin 445 milyar dolar borcu var. 4 trilyon artmış oluyor borç. Küçük yatırımcı bunu bilsin, kimler tarafından aldatıldığını bilsin. Biz aldatmadık, aldatan da olmadık.”

 

‘ZARAR EDENLER DAVA AÇSIN’

Hakan’ın dolar hızla yükselirken neden yeni uygulama için beklendiğini sorması üzerine Nebati, “Hiç kimse hiçbir şeyi beklemedi. Toparlar, toparlar diye bekledik.” yanıtını verdi.

“Bizim açımızdan en büyük kazanım şu oldu; bakın size kılavuzluk yapanların derdi siz değilsiniz, derdi başka bir şey. Bir daha oyuna gelmemek üzere sana garanti veriyoruz, diyoruz artık küçük yatırımcılara. Şu an kayıpları için ne yapabiliriz ki?”

Bakan Nebati, “Ben zarar eden bütün vatandaşlara açık çağrıda bulunuyorum: Kim ki döviz gidiyor, kendinize tedbir alın ve adımlarınızı atın diyorsa dava açın. Bunlar sizi yanlış şeye yönlendirdiler” diye konuştu.

 

‘DÖNEMİN KOŞULLARI BUNU GEREKTİRİYORDU’

“Ekonomik modellerin dünyada sürekli değiştiğini” savunan Nebati “Türkiye 2002 yılında yola çıkarken bir model çizdi ve bu modelle yürüdü AK Parti iktidarıyla. Ucuz döviz, cari açık fazla, yurtdışından bol bol sıcak para getir ve borçlan. O dönemin koşulları bunu gerektiriyordu” dedi.

Bakan şöyle devam etti;

“2013 yılında bir şeyin farkına vardı Türkiye: Enflasyon düşmüş, faiz onun da altında, şahane bir tablo. Ama sorunları görüyor. TL’nin değeri yüzde 110’a çıkmış. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 56, ‘İmdat’ diyor rakamlar. Cari açık veriyorsun, en tehlikelisi de çok sıcak para var. Makroekonomik göstergeler işaret veriyor, cumhurbaşkanımız da bu yönde adımlar atmaya başlıyor.

Milli Gazete