Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

O Caddeye Prof. Dr. Mehmet Haberal Adı verildi

Rize’nin Pazar ilçesinde Bir

Rize’nin Pazar ilçesinde Bir süredir kamuoyunda konuşulan Porf. Dr. Mehmet Haberal’ın ismi Pazar’da bir caddeye verildi.

HABER:CEVAHİR TOPALOĞLU

Önergenin oylamasında Önergeye  Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Üyesi İsmail Odabaş, Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyeleri Selçuk Vatandaş, Arif Bayraktar, Mustafa Memoğlu, Hasan Telatar, Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Mehmet Engin, Ak Parti Belediye Meclis Üyeleri Leyla Veyisoğlu, Dursun Güneş ve Belediye Başkanı Ahmet Basa olumlu oy kullanırken, Ak Parti Belediye Meclis Üyelerinden Mustafa Kurt  ile Burak Yıldız çekimser kaldı. yukarıdaki oylamaya göre, Karadeniz caddesi adı ‘Porf. Dr. Mehmet Haberal Caddesi’ oldu. Karar meclisin Temmuz ayı meclis toplansında oy birliği ile alındı.

Bağımsız Pazar Belediyesi Meclis üyesi Mehmet Engin tarafından 01.09.2020 ve 43 sayılı kararı ile verilen önerge de Prof. Mehmet Haberal’ın isminin Deniz Caddesine verilmesi o caddenin eski Belediye Başkanı Macit Fikret Basa’ ya verilmiş olması nedeniyle kabul edilmedi.

Ardından, MHP Pazar Belediyesi Meclis Üyesi İsmail Odabaş’ın 05.07.2021 tarihinde Karadeniz Caddesinin isminin İlçemizin yetiştirmiş olduğu değerli bilim adamı Prof. Dr. Mehmet Haberal’a verilmesi için verdiği önerge de yapılan oylama oy çokluğu ile kabul edilmişti.

MHP Pazar Belediye Meclis Üyesi İsmail Odabaş’ın Belediye ye vermiş olduğu dilekçe;

 

Pazar Belediye Başkanı Dr. Ahmet Basa, konu hakkında yaptığı açıklamada “ Meclisimizin almış olduğu 2 karardan biri olan TC ibaresi bir süre önce Belediyenin girişindeki tabelasına takıldı. Porf. Dr. Mehmet Haberal isminin ise tabelanın yapılması nedeniyle bir süre gecikmişti. Bugün tabela tamamlanarak Karadeniz Caddesine ilçemizin yetirtirmiş olduğu değerli bilim adamımız Prof.Dr. Mehmet Haberal’ın ismi artık yerine konulmuştur. İlçemize hayırlı olsun.” Dedi.

Pazar Belediyesi 06.07.2021 tarihli meclis zaptında geçen karar şu şekilde ;

Belediyemiz meclis üyelerinden Mehmet ENGİN ‘ in meclisimize sunmuş olduğu 11.05.2021 tarihli dilekçe ile; İlçemizin evladı olup ünü yurt dışına taşan, Türkiyede ilk kez organ naklini gerçekleştiren, dünya cerrahlar örgütünden ve dünya organ nakli derneğince de ödüllendirilerek dernek başkanlığına getirilen ve tıp dalında birçok ödül sahibi olan, Başkent Hastaneleri ve Başkent Üniversitesi kurucu mütevelli heyeti başkanı da olan Sayın Prof. Dr. Mehmet HABERAL, ilçemize dört diyaliz ünitesi, Belediyemize bir makam otosu ve annesi adına yaptırarak bağışladığı bir okul bulunduğunu, annesinin adını taşıdığı okulun da bulunduğu Deniz Caddesi adının değiştirilerek, ilçemizin yetiştirmiş olduğu bilim adamı Prof. Dr. Mehmet HABERAL olarak değiştirilmesini talebi. Konu meclisimizde müzakere edilerek görüşüldü. Belediye Meclisi’nin 01.09.2020 tarih
ve 43 sayılı kararı ile, Deniz Caddesi adının ‘’Macit Fikret Basa Caddesi’’ olarak değiştirildiğinden talep kabul edilememiştir.Ancak Belediyemizin Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Üyesi İsmail OADABAŞ’ ın meclisimize sunmuş olduğu 05.07.2021 tarihli dilekçe ile; Yöremizin evladı olan ve dünyaca tanınan Sayın Profesör Dr. Mehmet HABERAL; 1975′ de Türkiye’de ilk kez canlı donörden böbrek naklini, 1978’de de Türkiye’de ilk kez kadavradan böbrek naklini gerçekleştirdiğini,1987’dc Orta Doğu Organ Nakli Derneği’ni kurucusu ve başkanlığını üstlendiğini, 08 Aralık 1988’de Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Türkiye’de ilk kadavradan karaciğer naklini gerçekleştirdiğini, 15 Mart 1990’da Türkiye’de İlk kez canlı donördcn karaciğer nakli ameliyatını yaptığını, bu sadece Türkiye’de değil Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki ilk olma özelliğini taşıdığını, 16 Mayıs 1992’de, aynı canlı donörden kısmi karaciğer ve böbrek naklini gerçekleştirdiğini, Ağustos 2004’te Japonya’da yapılan Dünya Yanık Derneği (International Society forBurn Injuries-ISBl) kongresinde 2006-2008 Dönem Başkanlığı’na seçildiğini, 2012’de Orta Doğu Organ Nakli Derneği başkanlığına bir kez daha seçildiğini, Elsevier Yayınevi tarafından Şubat 2013 tarihinde yapılan araştırmaya göre Mehmet Haberal, “Transplantasyon” alanında bilimsel yayında Türkiye’de birinci, dünyada ise ikinci sırada yer aldığını, 2016 yılında, Dünya Organ Nakli Derneği 2018-2020 dönemi başkanlığına seçildiğini, 1983-Sedat Simavi Vakfı Sağlık Bilimleri Odülü, 1985 Amerikan Yanık Derneği “Evereli İdris Evans Özel Ödülü”2000-Dünya Transplantasyon Derneği’nin Roma’daki kongresi “Milenyum Madalyası”2006- Kuveyt Sağlık Bakanı Şeyh Ahmad AL-AbduIIa AL-Sabah “Ömür Boyu Başarı Ödülü”2010 Amerikan Cerrahlar Koleji “Şeref Üyesi’’ 2017- Amerikan Cerrahlar Koleji Uluslararası Yardımseverlik (Philantropy) Ödülüne layık görülmüş olup İlçemizin medarı iftiharı Sayın Mehmet Haberal’ ın isminin ilçemizde yaşatılması için Karadeniz Caddesinin isminin ‘ ‘Prof. Dr. Mehmet Haberal Caddesi” olarak değiştirilmesi hususun değerlendirilmesini talep ettikleri anlaşılmaktadır. Konunun gündeme alınıp alınmaması yönünde yapılan açık oylamada gündeme alınması yönünde çoğunluk sağlandığından konu gündeme alınarak oylamaya geçildi. Yapılan açık oylamada, Meclis Üyelerimizden İsmail ODABAŞ, Selçuk VATANDAŞ, Arif BAYRAKTAR, Mustafa MEMOĞLU, Hasan TELATAR, Mehmet ENGİN, Leyla VEYİSOĞLU, Dursun GÜNEŞ ve Belediye Başkanı Ahmet BASA kabul, Mustafa KURT ile Burak YILDIZ çekimser oy kullandıkları görüldü. Yukarıdaki sonuçlara göre İlçemiz Karadeniz Caddesi adının ‘’Prof. Dr. Mehmet Haberal Caddesi’’ olarak değiştirilmesine; Meclisimizce oy çokluğu ile karar verildi.

PORF.DR. MEHMET HABERAL KİMDİR? (kaynak:Vikipedi)

1944 yılında Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Subaşı köyünde doğdu. 1954 yılında Zonguldak Gazi İlkokulu’nu bitirdi. 1961 yılında Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi’nde orta ve lise öğrenimini tamamladı.

1967 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve 1971 yılında genel cerrahi uzmanı oldu. ABD’nin Teksas eyaleti Galveston şehrindeki Shriner Yanık Enstitüsü’nde ve John Seally Hastanesi’nde yanık tedavisi yüksek uzmanlık (1973); Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi, Organ Nakli Merkezi’nde yüksek uzmanlığı yaptı (1974-1975).

3 Kasım 1975 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü’nde, Türkiye’de ilk kez annesinden 12 yaşındaki bir çocuğa, akrabalararası böbrek naklini gerçekleştirdi. 10 Ekim 1978’de Avrupa Trasplantasyon Birliği’nden (Eurotransplant) sağlanan ölü böbrek ile Türkiye’de ilk defa kadavradan böbrek naklini gerçekleştirdi. 2238 sayılı Kanun ile organ ve doku nakli yasasının çıkmasında rol oynadı.

1979’da Ankara’da 1. Ulusal Yanık Kurultayını Ankara’da düzenleyen Haberal, 1980’de Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı’nı kurdu ve iki yıl sonra Mart 1982’de aynı vakfa bağlı Hemodiyaliz Merkezi’ni açtı. Aynı yıl, genel cerrahi profesörü oldu.

1983 yılında Ankara’da ilk organ nakli kurultayını düzenledi. Ertesi yıl, Orta Doğu’da organ paylaşımı ve teminini kolaylaştırmak için Orta Doğu Diyaliz ve Organ Nakli Vakfı’nı kurdu. 1985’te Ankara’da Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı Hastanesi’ni kurdu. 1987’de Orta Doğu Organ Nakli Derneği’ni kurdu ve başkanlığını üstlendi. 1990 yılında Türkiye Organ Nakli Derneği’nin kurucu üyesi ve başkanı oldu.

1986’da Haberal Eğitim Vakfı’nı kurdu.

1991 Türkiye genel seçimlerinde Doğru Yol Partisi’nin Rize milletvekili adayı oldu fakat meclise giremedi. Partinin seçim vaatlerinden birisi olan ve 1992 yılında başlatılan Yeşil Kart uygulamasının mimarıdır.

1994 yılında Ankara’da Türkiye’nin ilk vakıf üniversitelerinden birisi olan Başkent Üniversitesi’ni kurdu ve kurucu rektör olarak görev yaptı. Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanana kadar rektörlüğü sürdürdü.

2000 yılında dönemin başbakanı Bülent Ecevit tarafından cumhurbaşkanlığı teklif edildi ancak bu teklifi kabul etmedi. 2004’te “Kanal B”, “Radyo Başkent” ve “Başkent Haber Ajansı”nı kurdu.

17 Nisan 2009’da Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklandı. Aynı gün geçirdiği kalp spazmından sonra iki yıl Cerrahpaşa Hastanesi’ndeki tek kişilik bir odada tutuklu kaldı; 11 Mart 2011’de Silivri Cezaevi’ne gönderildi.[6] Tutuklu bulunduğu sırada 2010 yılında Amerikan Cerrahlar Koleji tarafından şeref üyeliğine seçildi. Bu üyeliğe seçilen ilk Türk oldu. 2011 Türkiye genel seçimlerinde CHP Zonguldak milletvekili olarak seçildi ancak seçildiği tarihte cezaevinde olduğu için seçimden sonra uzun süre milletvekili yeminini edip TBMM’de göreve başlayamadı. 5 Ağustos 2013’te karara bağlanan Ergenekon davasında “cebir ve şiddetle hükûmetin görevini yapmayı engelleme” suçunu işlediğine kanaat getirilerek 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 6 Ağustos 2013 tarihinde tahliye edildi.[7] Milletvekili seçilmesinden 27 ay sonra, 2 Ekim 2013 günü TBMM’de yemin edebildi.[8] Ergenekon Davası, “Ergenekon isimli bir örgüt yok.” diyerek 21 Nisan 2016 tarihinde Yargıtay tarafından bozuldu. Haberal’in mahkemede yargıçlar karşısındaki sözlü savunması, çapraz sorgudaki yanıtları ve avukatların savunmaları “Prof.Dr. Mehmet Haberal’ın Sözlü Silivri Savunması: Suçum Ne?” adıyla kitaplaştırıldı.

Haberal, 2012 yılında 27 ülkeden 66 bilim insanı ile “Dünya Tıp, Tıbbi Araştırma-Teknik ve Etik Bilimler Akademisi’ni (WAMBES)” kurdu.

22 Ağustos 2016 tarihinde Dünya Organ Nakli Derneği Kongresinde oybirliği ile 2018-2020 dönemi için dernek başkanlığına seçildi. 2017’de Amerikan Cerrahlar Koleji Uluslararası Yardımseverlik (Philantropy) Ödülü’ne layık görüldü.

Dört çocuk sahibi Haberal, TBMM 26. ve 27. dönem MHP Ankara milletvekili Erkan Haberal’ın babasıdır.