Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rize AKP’de milletvekilliği listesi netleşti m?

  Türkiye 14 Mayıs

 

Türkiye 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru ilerlerken siyaset de ısınmaya başladı.

Özellikle Cumhurbaşkanı adaylığı kadar partilerin milletvekilli listeleri de büyük önem kazandı.

AKP’de mevcut bakanlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından milletvekili adayı yapılırken, partinin önde gelen bazı isimlerinin milletvekili yapılmaması ise bakanlık için düşünüldüğü yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Odatv’nin edindiği bilgilere göre AKP’de listeler de netleşmeye başladı.

BAKANLARIN YERLERİ BELLİ OLDU

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa 1. sıradan aday gösterilirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Ankara 2. Bölge 1. sıradan aday yapılacak.

Ağrı Belediye Başkanlığını milletvekilliği için bırakan Savcı Sayan da Ağrı yerine İzmir’den 6. Sıradan aday gösterildi.

AKP MKYK ve MYK Üyesi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen de Trabzon 1. Sıradan aday gösterildi.

HULUSİ AKAR KAYSERİ’DEN, FARUK ÇELİK ARTVİN’DEN

Eski Bakan Faruk Çelik Artvin 1. sıradan aday gösterildi.

Nereden aday olacağı merak edilen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da memleketi Kayseri’den 1. sırada aday gösterileceği öğrenildi.

GÖREVDEN ALINDI ONORE EDİLDİ

Ayrıca Kayseri, 2. sıradan Tarım ve Orman Eski Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından görevinden alınan Mustafa Aksu da aday gösterildi. Mustafa Aksu Bakanlık içerisinde makam aracı kullanmayan, Bakanlık bütçesini titiz kullanan, aldığı maaşı öğrencilere burs olarak dağıttığı belirtilen Aksu’nun böylelikle “onore edildiği” aktarıldı.

ERDOĞAN’IN “GÖLGE ADAMI” ANKARA’DAN ADAY 

Kritik seçim bölgelerinden Ankara 1. Bölgede de dikkat çeken isimler aday listesine yazıldı. Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş 1. sıraya yazılırken, sırasıyla listede, Fatih Şahin, Mücahit Arslan, Zehra Nur Yılmaz yer aldı.

Erdoğan’ın “gölge adamı” olarak bilinen eski danışmanlarından AKP Ankara Milletvekili Mücahit Arslan’ın Ankara’da 3. sıraya konulması dikkat çekerken listede ABD’ye yapılan devletlerarası ziyarete AKP’nin Kadın Kolları MYK üyesi olmasına rağmen katılan Zehranur Yılmaz’ın da olduğu görüldü.

Refah Partili Hasan Hüseyin Ceylan’ın damadı Fetan Baykoç ise Ankara 3. Bölge 2. Sıra adayı oldu.

İMAMOĞLU’NUN DİKKATİNİ ÇEKEN İSMİN DAMADI ADAY

Üç gün içinde 11 milyon dolara KİPTAŞ’tan aldığı araziyi tekrar KİPTAŞ’a 47 milyon dolara satarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun  “kim bu uyanık” dediği Adem Atmaca’nın damadı Emre Ete de Van 3. sıradan aday gösterildi.

Emre Ete, 26. dönem seçimlerinden 2015 yılında AKP İstanbul 2. Bölge’den aday oldu ama seçilememişti.

 

TÜRKİYE GÜZELİ LİSTEDE

Öte yandan AKP milletvekilliği listesinde 2006 Türkiye güzeli Seda Sarıbaş da Aydın 2. sıradan aday gösterildi.

Aydın’da 1. sırada ise Mustafa Savaş’ın ismi yer aldı.

TANSU ÇİLLER’İN İSTEDİĞİ OLDU

Son yıllarda AKP’ye verdiği destekle dikkat çeken Eski Başbakan Tansu Çiller, AKP listeleri için talepte bulundu. Tansu Çiller, eşi Özer Çiller’in bir dönem en yakınındaki isimlerden eski Milletvekili Saffet Kaya’nın yeniden Ardahan’dan listeye konmasını istedi.

İddialara göre önce İYİ Parti’ye yanaşan ama ret cevabı alan Saffet Kaya için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayan Tansu Çiller “Ardahan’da Saffet Kaya’yı görmek istiyorum” mesajını iletmişti.

Saffet Kaya Ardahan 1. Sıra adayı olarak AKP listelerine girdi.

Ardahan 2. Sıradan da Güven Karakoyun aday gösterildi.

Ardahan’ın tanınan imamlarından Güven Karakoyun da aday gösterildi.

 

HAYATİ YAZICI’NIN YERİ BELLİ OLDU

AKP’nin ağır toplarından Hayati Yazıcı Rize 1. Sıradan aday gösterilirken, 2. Sıra Osman Aşkın Bak, 3. Sıra da İbrahim Akkuş oldu.

Daha önce İzmir ve Mardin’den milletvekili seçilen Ceyda Bölünmez Çankırı, yine Mardin’den 1. Sıradan aday oldu. Ceyda Bölünmez, AKP eski milletvekili Süleyman Bölünmez’in kızı olmasıyla tanınıyor.

 

Odatv.com