Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rize’de bir yılda 550 yeni konut yapılacak

Hazine ve Maliye Bakan
  • Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati selden sonra Rize’de bir sene içerisinde 550 konut, 50 köy evi yapılacağını açıkladı

 

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Türkiye’nin salgın döneminde doğru kararlar aldığını belirterek, “Türkiye tüm uluslararası kuruluşların ve içerdeki birtakım odakların negatif yönlü tahminlerinin aksine bir başarı elde etti.” dedi. Rize Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen “Rize İş Dünyası ile Buluşma Toplantısı”na katılan Nebati, Kastamonu, Bartın ve Sinop’un yanı sıra Rize’nin de birçok yerinde sel yaşandığını, çok yağmurlu bir döneme girildiğini, sel ve yangınların kendilerini üzdüğünü söyledi. Nebati, felaketlere kısa sürede müdahale edildiğini, devletin güçlü olduğunu ve yaraların sarılması için gece gündüz çalıştıklarını belirtti.

“31 MİLYAR LİRAYI AŞAN BİR YATIRIM YAPILDI”

Devletin her kademesinde yoğun çalışma yaşandığı dönemlerde bazı çirkin muhalefetle de uğraşmak zorunda kaldıklarını dile getiren Nebati, şöyle konuştu: “Oysa Rize’de selden sonra bir sene içerisinde 550 konut inşa edilecek, 50 köy evi yapılacak. Afetin genel hayata olan olumsuz etkisinin bertaraf edilmesi için mücbir sebep ilan edildi. Yapılandırma taksitleri mücbir sebebe istinaden bir ay ötelendi. BDDK yıl sonuna kadar kredi kartı taksitlerinin iki katı olarak uygulanacağını bildirdi. KOSGEB tarafından işletme başına 250 bin lira üst limitle acil destek kredisi verildi Rize’ye. Cumhurbaşkanımız tarafından bu hafta 2 milyar liralık bir açılış yapılacak. 18 yılda da 31 milyar lirayı aşan bir yatırım yapıldı.”

Çayın Rize için vazgeçilmez ürün olduğunu vurgulayan Nebati, “117,8 milyon liralık çay farkı ödemesi 2020 yılında ve 174 milyon lirası çay budama tazminatı ile beraber 341 milyon lira para da tarım desteği olarak sağlandı. 153 bin 868 dekar alana da orman alanı olmasına rağmen 8,5 milyon fidan dikilmiş oldu.” diye konuştu.

“RİZE’Yİ TÜRKİYE ÖZELİNDE DEĞERLENDİREMEYİZ”

Türkiye’nin 18 yıllık sürede büyüme hızının 5,1 olduğunu, satın alma gücü paritesine göre ise Türkiye’nin 17. sırada olduğunu, şimdi ise 11. sırada olduğunu bildiren Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok şükür Türkiye gelmesi gereken noktaya geldi. 238 milyar dolar olan milli gelirimizi 960 milyar dolarlara kadar çıkardık. 15 Temmuz darbe girişimi ve özellikle 2018’deki kur atağından sonra ve özellikle salgından sonra bir miktar düşen gayrisafi milli hasılamız inşallah bu yıl 900 milyar doları aşacak ve hızlı bir şekilde 1 trilyon doları bulacaktır. Malumunuz küresel ekonomi 2020 yılında 3,2, ticaret hacmi 8,3 küçüldü ve dünyadaki küresel yabancı yatırımcı girişleri yüzde 35 daraldı. Biz bu salgında Rize’yi Türkiye özelinde değerlendiremeyiz. Dünya bir krizle karşı karşıya. Çin’de Wuhan’da hapşırık bütün dünyayı zatürre etti. Hepimiz maskeli, aşı olmayı teşvik ediyoruz, hayat normale dönsün. 1,5 yılı aşkın bir süredir dünya bunun doğrudan etkisi altında. Dünya ve Türkiye bir mücadelede bulunuyor. Türkiye tüm uluslararası kuruluşların ve içerdeki birtakım odakların negatif yönlü tahminlerinin aksine bir başarı elde etti. 2020 Mart ayının başından itibaren başlayan ve bütün dünyayı etkisi altına alan salgında ilk hareket eden, ilk tepkisini ortaya koyan, tedbirlerini alan ülkelerin başında geliyor.”

Türkiye’nin ekonomik anlamda herkesi ayakta tutma gayreti gösterdiğini ifade eden Nebati, çalışanın işinin kaybetme, işverenin ise iş yerini kapatma endişesi taşımadan bir sürecin yürütülmeye çalışıldığını kaydetti