Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sezona Eksiksiz Hazırız

Çaykur Genel Müdürü Yusuf

Çaykur Genel Müdürü Yusuf Zıya Alım, Çamlıhemşin Çay fabrikasını ziyaret ederek yaptığı açıklamada, iki yeni fabrikalarının son aşamaya geldiğini ve makinelerin artık hazır olduğunu belirtti. Alım, deneme çalışmalarının yapıldığını ve yeni sezona eksiksiz hazır olduklarını vurguladı.
Yusuf Zıya Alım ayrıca, Çaykur’un Çamlıhemşin ve İkizdere ilçelerinde bulunan iki yeni fabrikasının temellerinin 14 Mayıs tarihinde atıldığını söyledi. İki ilçede fabrikaları olmadığını belirten Alım, 100’er tonluk iki fabrika yapım çalışmalarının tamamlandığını ve makinelerin yerleştirildiğini ifade etti.
Teknik eksiklikleri kontrol ederek deneme çalışmalarına başladıklarını belirten Genel Müdür, fabrikaları yeni sezona hazır hale getireceklerini sözlerine ekledi. Çaykur’un yeni fabrikaları ile birlikte daha güçlü ve verimli bir şekilde yoluna devam edeceği belirtiliyor.
Çaykur Genel Müdürü Yusuf Zıya Alım, 2022 yılında kurum olarak kapasitelerinin arttığını ve birkaç gün dışında tam kapasite çalışamadıklarını belirtti. Önceki yıl yaş çay alımında yüzde 10 dolayında ürün kaybı olduğunu açıklayan Alım, havaların iyi gitmemesi ve verimin az olması nedeniyle hedefledikleri oranda ürün alamadıklarını dile getirdi. Ancak bu sezon kapasitelerini 9 bin 50 ton günlük işleme kapasitesinden 9250 tona yükselttiklerini belirterek, İkizdere ve Ç. Hemşin ilçelerinden diğer ilçelere giden yaş çay nakliyesini engellemiş olduklarını söyledi. Bu nakliye işlemi hem kurum hem de üretici bazında önemli bir gelişme olarak değerlendirildi.
Yusuf Zıya Alım, her iki bölgelerinde organik üretim yapacağını sözlerine ekledi. Yeni sezonu rahat bir şekilde geçireceklerini umut ettiğini belirten Alım, üreticilerin kota ve kontenjan konusunda zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını ancak geçtiğimiz yıl hiçbir üreticiye bu sıkıntıyı yaşatmadıklarını vurguladı. İki yeni fabrikaların hizmete girmesiyle birlikte bu sezon üreticilerin ürünlerini daha rahat bir şekilde satabileceklerini ifade etti.