Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yaş çay taban fiyatında dengeler değişiyor

11 TL olarak taban fiyatın açıklanmasının ardından bu dönemlerde çay üreticisinin yoğun çay bahçesine girmesi ile birlikte özel sektör fiyatları düşürdü.

11 TL olarak taban

Yaş çay sezonunda yoğunluğun yaşandığı bu günlerde özel sektörler yoğunluğu fırsat bilerek taban fiyatı aşağı çekti.

10 Mayıs tarihinde açılan yaş çay sezonunun ardından taban fiyatın da belirlenmesi ile birlikte üreticiler taban fiyata itiraz ederken, bugünlerde yoğun bir şekilde yaşanan çay hasadının ardından özel sektör bunu fırsat bilerek taban fiyatı aşağıya doğru çektiği gibi vade uygulamasına başladı.

Sahil kesimlerinin ardından iç kesimlerde de başlayan çay hasadının ardından özel sektörler Nazlanmaya başlayarak taban fiyatı 10 TL dolayına indirdi, bazı özel sektörler haftalık 10.50 kuruş bürüt fiyat ile alırken, bunun yanında Temmuz ayı ödemesi ve Yılbaşı ödemesi şeklinde taahhütte bulunmaya başladılar.

SEKTÖR FİYATLA OYNUYOR

Özel sektörlerden birçoğu taban fiyatlarla oynamaya başlarken 9 TL ye kadar peşin para çay alan sektör olduğu belirtildi. Öte yandan çay hasat işçileri ise ton işi 4 bin TL den çay hasadı yaptığı, bazı bölgelerde ise çay işçilerinin 3 bin ile 4 bin TL arasında hasat yaptıkları belirtildi.