Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yeni Fabrikalar Kurmak Gerekir

Çayda ihracatı artırmak ÇAYKUR

Çayda ihracatı artırmak ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’ne seslenen Karakoyun, hem çay bahçelerinin artırılması hem de yeni fabrikaların yapılması gerektiğini dile getirdi

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Rize Şube Başkanı Recep Ali Karakoyun, ülke olarak çay ihracatının artırılması gerektiğini söyledi. Karakoyun, bunun için çay bahçelerinin yenilenmesi gerektiğini söyledi. Karakoyun, “Çayda ihracatı artırmak istiyorsak çay bahçelerini artırmamız gerekiyor. Şu an zaten 1 milyon 500 bin ton yaş üretiyoruz. Bu 300 bin tona tekabül ediyor. Türkiye’de bugün 280 bin ton çay içiliyor. 20 bin veya 30 bin ton çay ihracat edebileceğimiz çay var. Bir de resmi rakamlara 50 bin ton çay ithal ediyoruz. Biz şimdi çay bahçelerini yeni fidanlar dikerek artırsak dekar başına ürün alma olasılığımız da artacak” dedi.

Gittiğimiz Ülkede Çayımız Yok

Çay İşletmeleri (ÇAYKUR) Genel Müdürlüğü’ne de çağrıda bulunan Karakoyun, yeni fabrikaların da kurulması gerektiğini ifade etti. Karakoyun, “Ayrıca ÇAYKUR’un yeni fabrikalar da kurarak tonajını artırması lazım. Bunlar çok önemli. Bizim ASKON’ un dünyanın en önemli 28 ülkesinde temsilciliğimiz var. Biz bunları ziyarete gidiyoruz. Gittiğimiz hiçbir ülkede Türk çayı yok. Biz, Rize’den Türk çayını tanıtmak için gidiyoruz. Mesela Moldova’da, Kıbrıs’ta tanıttık. Şimdi Irak’a Azerbaycan’a ve Kırgızistan’a gideceğiz. Buralara da tanıtmak için çayımızı götüreceğiz” diye konuştu.

Eski Bahçeler de Yenilenmeli

Karakoyun sözlerine şöyle devam etti: “Ancak bizim asıl yapmamız gereken şu çayımızın kalitesini artırmamız gerekiyor, dünya seviyesinde olması lazım. ÇAYKUR Genel Müdürü Sayın Yusuf Ziya Âlim Bey, bu konuda bir uğraş veriyor. Ama eski olan bahçeleri tekrar yenilememiz lazım. 60-70 yıllık bahçeler var. Çeşidimizi artırmamız lazım. Bunlar olduğu zaman dünyada çaya hâkim bir ülke haline geliriz. Dünyada en çok çay tüketen ülkelerden biriyiz ama üretim olarak dünyada 5’inci ülkeyiz.”