Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Büyük Zincir Marketler Çay Fiyatını Düşürüyor!

Karakoyun, güçlü zincir marketlerin,

Karakoyun, güçlü zincir marketlerin, özel sektörden kuru çayı çok ucuza aldığını belirterek çay sektöründeki piyasayı bozduğunu ve bunun çay üreticisine olumsuz yansıdığını söyledi

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Rize Şube Başkanı Recep Ali Karakoyun, çay sektörü ve çay kanunu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunurken dikkat çeken tespitlerde bulundu. Çay kanunu için Rize’deki önde gelen sivil toplum kuruluş temsilcilerinin ellerini taşın altına koymadığını kaydeden Karakoyun, bunun için kanunun çıkmasının geciktiğini söyledi. Öte yandan Karakoyun, büyük market zincirlerinin kuru çayı özel sektör temsilcilerinden ucuza aldığı için yaş çayın da müstahsilden çok ucuza alındığını dile getirdi.

İşte Karakoyun’ un açıklamaları:

Rize’de yıllardır çay kanununu tartışıyoruz. Hala bakanlıkta. Yalnız biz hala taslakla ilgili bir şey bilmiyoruz. Keşke biz bunu tartışsaydık. Bu taslağı biz burada tartışmalıydık. STK’lara sorulmadı. Sanırım sadece ticaret odası, borsadan ve ziraat odasından görüş alınmış. Ancak burada siyasi partiler var, STK’lar var. Bu önemliydi. İnşallah oradan iyi bir çözüm gelir. Belki bakanlık oradan bir taslak gönderecek buraya alın tartışın diye. Belki bu sefer yine süreç uzayacak. Ben öyle görüyorum ki bu iş ağır aksak ilerlerse çay kanunu seneye de yetişmez.

5 Lira Olsa da Anlamı Yok

Bugün çay 5 TL olsa bile bir anlamı yok. Çünkü bir piyasa yok. İnsanlar istediği fiyata çay alıyor. Çayda taban fiyatı tartışıyoruz. Tartışalım ama taban fiyat olduğu zaman emin olun ki birçok şey düzelebilir. Çok güçlü büyük market firmaları var. Bunlar üç harften oluşan süper marketler. Bu marketler, buradaki çay firmalarına geliyorlar. Diyorlar ki ‘ben senden 18 liraya çay alıyorum’, çay firma sahibi de diyor ki ‘ben bunu 18 liraya mal edemem’ o market sahipleri de ‘edersin, devlet 3.87 lira verdi ya sen o çayı üreticiden git 2.30 al’ diyor. Burada böyle bir kayıp var. Aradaki kayıp para ne müstahsilin ne özel sektöre gidiyor. Market zinciri oluşturmuş büyük firmalar 16-17 liraya çayın fiyatını belirliyor.

Çayı Kanuna Bağlayacaksınız

Bu iş şöyle düzelecek. Çayın tarladan toplanmasını bir kanuna bağlayacaksınız. Catering firmaları oluşacak. Bu firmalarla çay fabrikaları anlaşacak. Halk bu firmalarla konuşup çayını sağlıklı bir şekilde toplattıracak. İkincisi fabrikada çayın işleme koşullarını belirleyeceğiz. Çayın piyasadaki satışı kontrol altına alınmalı. Bugün bir firma ÇAYKUR’dan çayı alıp 1.5 liranın altında satabiliyor, daha çok müşteri gelsin diye. Ama bunun böyle olmaması gerekiyor. Bizim en büyük sorunumuz yok. Çayın her dalda kanunla muhakkak korunması lazım. Eğer böyle olmazsa her yıl aynı sıkıntılar olacak.