Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DİSK Emekli-Sen’den 1 Mayıs Çağrısı…

    ‘Vardık, Varız,

 

 

‘Vardık, Varız, Var Olacağız!’

Yaklaşan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle sendikalarda yapılan ortak çağrılara emekliler de eklendi.

DİSK’e bağlı Emekliler Sendikası DİSK Emekli-Sen Genel Merkezinden, Genel Başkan Cengiz Yavuz imzasıyla yapılan açıklamada, tüm yurt genelinde emeklilere 1 Mayıs’a katılım çağrısı yapıldı.

Açıklamasında, “Türkiye’deki emeklilerin sesi olmak için işçilerle, emekçilerle, kadınlarla ve gençlerle 1 Mayıs’ta alanlarda buluşacağımızı onurla haykırıyoruz” diyen DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Biliyoruz, 1886 yılından 2023’e tam 137 yıldır her 1 Mayıs, iktidarların, sermayedarların korktuğu günler olmuştur. İşçilerin, emekçilerin, emeklilerin, kadınların, gençlerin sokaklara çıkması, meydanları doldurması, haklarını ve taleplerini inatla ve inançla savunması yüzyıllardır tehlikeli bulunmuştur. İktidarlar koltuklarını, sermayedarlar kasalarını kaybetmekten ölesiye korktukları içindir ki 137 yıldır her 1 Mayıs’ta sesimiz kısılmaya, sözümüz kesilmeye, marşlarımız susturulmaya çalışılmıştır. Ancak ne sesimizi yükseltmemize ne sözümüzü haykırmamıza ne de her dilden marşlarımızı hep bir ağızdan söylememize engel olabilmişlerdir.”

‘Vardık, varız, var olacağız!’

Çalışanlar, işçi ve emekçiler gibi emeklilerin de 1 Mayıs’ta alanlarda olacağını vurgulayan Yavuz, şunları kaydetti:

“İşte her 1 Mayıs’ta olduğu gibi, bu yıl da çıkıyoruz fabrikalardan, evlerden, atölyelerden, bürolardan, mağaza reyonlarından, tersanelerden, çöp kamyonlarından ve nicesinden. Çıkıyor ve birleşiyoruz, birleşiyor ve haykırıyoruz yüreklerimizdeki mücadele azmini; ellerimizin değiştirme gücünü! Değiştireceğiz! Resmi enflasyon rakamlarının dahi işçilerin, emekçilerin, emeklilerin her geçen gün yoksullaştığını gizleyemediği… Gıda enflasyonunun her gün soframızdan bir dilim ekmeği daha eksilttiği… Milyonlarca işsize milyonlarca yeni işsiz eklendiği… Gelir adaletsizliğinin derinleştiği… Asgari ücretin açlık sınırı altında; emekli maaşlarının ise asgari ücretin dahi altında kaldığı… İşçilerin, emekçilerin, emeklilerin sendikal hak ve özgürlüklerinin gasp edildiği bu kara tabloyu değiştireceğiz!”

1 Mayıs Çağrısı

Açıklamasının son kısmında ‘Değiştirmek için 1 Mayıs’a’ başlığı altında çağrılarını yineleyen Yavuz, açıklamalarını şu şekilde tamamladı:

“Ölüm ve işsizlik arasında seçim yapmaya zorlanan işçiler ve emekçiler… Evlerinden resmi tatil, hafta tatili demeden uzaktan çalıştırılan işçiler ve emekçiler… Ucuz ve görünmeyen emeğiyle dünyayı her gün yeniden üreten kadınlar… Gelecekleri ipotek altına alınmaya çalışılan gençler… Emek ve demokrasi mücadelesinden emekli olunmaz diyen emekliler…

Gelecek 1 Mayısları, emeğin Türkiye’sini müjdelemek için… Yeni toplumsal düzeni kendi ellerimizle inşa etmek için… İnsana yakışır bir iş; insana yakışır bir emeklilik yaşamı için… Yarının eşit ve özgür dünyasını birlikte kurmak için haydi 1 Mayıs’a!

 

Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın Disk!

Yaşasın Emekli-Sen!”