Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rize ve ilçelerin müftülükleri resmi nikâh kıymaya devam ediyor..

Haber:Dilek ONAY CAN Evlendirme

Haber:Dilek ONAY CAN

Evlendirme işlemlerinin kolaylaştırılması ve bürokrasinin azaltılması için il ve ilçe  müftülüklerine  verilen resmî nikâh kıyma yetkisi Rize’nin ilçelerinde vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor

İçişleri Bakanlığı tarafından 2017 yılında il ve ilçe müftülerine “evlendirme memurluğu yetkisi” verilmesi ile başlayan nikah kıyma işlemleri tüm Türkiye’de başta  Dyarbakır,İstanbul,Ankara,Konya,Van,Mardin,Kahramanmaraş olmak üzere İl ve ilçe müftülüklerinde  devam ediyor.

Bu bağlamda diğer il ve ilçelerde olduğu gibi Rize-İkizdere İlçe Müftülüğü de  çiftlerin başvurusu üzerine nikah işlemlerini yerine getiriyor.

Başvurular sonucunda  çiftlerin resmi nikah akdini yerine getiren İkizdere Müftüsü Nizamettin Keskin, bu kez İkizdere ilçe müftüğü personelinin resmi nikahını kıydı.

Şimşirli köyü Holca Camii İmam Hatibi Abdullah Seymen’in nikahını kıyan Müftü Keskin, gençlere mutluluklar dilerken, ailelerine de hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunarak,resmi nikâh duasıyla sözlerini bitirdi

Müftülerin tören sonunda yaptığı  nikah duası ise  şöyle! “Allah’ım, bu evlilik akdini mübarek eyle. Onları geçimsizlik ve ayrılıktan muhafaza eyle. Bu çiftlerin arasında Hazreti Adem ile Hazreti Havva Peygamberimiz, Hazreti Muhammed ile annemiz Hazreti Hatice ve Hazreti Ali ile Hazreti Fatıma arasındaki sevgi, ülfet ve muhabbeti var eyle. Allah’ım, bu çifte salih çocuklar, bereketli ömürler ve geçim kolaylığı ihsan eyle.”   

Öte yandan;Genelge gereği Müftülerin nikâh kıyarken beyaz imam cübbelerini değil, nikâh kıymakla yetkili diğer görevlilerin giydiği kırmızı nikâh memuru cübbesini giyme zorunluluğu var ve resmi nikâh camilerde yapılamaz.