Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rize’de Ekoturizm Konuşuldu

Rize’de yapılan ekoturizm konulu

Rize’de yapılan ekoturizm konulu programda dünyada ekoturizmin ağırlıklı olarak amacının dışında uygulandığı, ekoturizmde doğaya müdahale etmeden doğanın mevcut haliyle sürdürülebilirliği amaçlanırken, doğal ortamlar tahrih edilerek ekoturizm hizmeti altında satıldığı vurglandı.
Kaçkar Medya İletişim ve Turizm Derneğinin hazırlayarak İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünün desteği ile yürüttüğü ” Yerelde Sürdürülebilirlik ve Ekoturizm” projesi kapsamında Rize’de Turizm Fakültesi Öğretim Üyeleri ve turizm sektörü temsilcilerinin yer aldığı program gerçekleştirildi
İsmail Kahraman Kültür Merkezi Konferan salonunda Kaçkar Medya İletişim ve Turizm Derneğinin Rize ayağını Rize Kent Konseyi işbirliğinde gerçekleştirdiği sunum programında, Rize ve çevresinde faaliyet gösteren Turizm sektörü temsilcileri ve Turizm Dernekleri ile turizm sektörüne yatırım yapmak isteyenlere, ekoturizmin planlanması, doğru uygulama şekilleri, bölgesel potansiyeli, ekoturizmde ilkeler ve standarlar, çevreye duyarlılık ve sektör çalışanları ile yerel halkın bilinçlendirilmesi konularında sunum yapıldı.
Moderatörlüğünü, proje Koordinatörü Çiğdem Fazlıoğlu’nun yaptığı programın Yerelde Sürdürülebilirlik ve Ekoturizm başlıklı sunum ise RTEÜ Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Gülsün Yıldırım tarafından yapıldı.Yıldırım yaptığı sunumda Doğu Karadeniz Bölgesinin flora ve fauna çeşitliliği, topoğrafik yapısı, yöresel ve kültürel değerler açısından ekoturizme oldukça yatkın dstinasyon alanlarına sahip olduğunun vurgusunu yaparak “Son yıllarda turistlerin doğa ile daha çok içe içe zaman geçirebileceği, doğal ve kültürel değerlerin korunduğu destinasyonlara yönelik talebinin arttığı bilinmektedir. Doğal alanların ziyaret edilmesi, korunması ve gelecek nesillere aktarımını önde tutan turizm türlerinden biri de ekoturizmdir. Türkiye’de ekoturizm potansiyeli açısından oldukça zengin olan destinasyonlardan Doğu Karadeniz Bölgesi, flora ve fauna çeşitliliği, topoğrafik yapısı, yöresel ve kültürel değerler açısından turistler için çok sayıda çekicilik barındırmaktadır.
Ekoturizm, doğal ve kültürel unsurların ön planda tutulduğu, turistik değerlerin korunduğu ve yerel halkın sosyoekonomik yaşamlarına katkının maksimum ele alındığı bir anlayışa dayanmaktadır Ekoturizm, hem doğal ve kültürel kaynakların sürdürülebilir kullanılma bilincinin geliştirilmesi, hem de kaynakların doğal koşullarına müdahale edilmeden kabulüne dayanmaktadır. Bu turizm türü, turizm endüstrisi ve yerel halk için ekonomik fırsatlar yarattığı gibi doğa sevgisi ve doğayı koruma bilincini de oluşturmaktadır. Ancak dünyada baktığımızda ekoturizmin ağırlıklı olarak yanlış uygulandığını görüyoruz. Ekoturizm doğal kaynakların sürdürülebilirliğini hedeflerken, doğayı tahrip ederek bunu ekoturizm başlığında satıyoruz” şeklinde konuştu
Program, katılımcılar arasında karşılıklı fikir alışverişi ile dünyada ekoturizm yapılan alanların fotoğraf ve videolarından oluşan slayt gösterileri ile sona erdi. Proje, Rize ilçelerinde ve programa alınmış diğer şehirlerde devam edecek.

Çiğdem Fazlıoğlu