Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rize’den ZAMLARA HAYIR..BEZDUK..YANDUK sesleri yükseldi.

CHP Rize İl başkanlığının

CHP Rize İl başkanlığının 15 Temmuz parkında gerçekleştirdiği “Zamlara hayır” basın açıklamasını gaz lambalarıyla yaptı. Saadet Partisi, Demokrat Parti, ADD ve DİSK Emekli sen zamlara hayır açıklamasına destek verdi

Rize 15 Temmuz meydanında yapılan basın açıklamasında ilk konuşmayı CHP Merkez ilçe başkanı Necati Topaloğlu yaptı. Topaloğlu açıklamasında, “Bugün buradayız. Çünkü yapılan aşırı zamlara vatandaş diyor ki darlanduk, bezduk, Boğalduk, Zamlara Hayır. 2022 yılına yağmur gibi zamlar. Yönetemeyen ve savrulan hükümet yapmış olduğu hoyratça harcamaların faturasını yine dar gelirli çalışan işçi memur köylü ve çiftçiye çıkardı. Vatandaş yeni yılda yeni umutlar beklerken maalesef umudun yerini zamlar almış oldu. Yeni yılda zam fırtınası devam ediyor. 2022’ye gireli henüz 3 gün olmuşken,  Birçok kaleme zam geldi. Akaryakıttan doğal gaza ve elektrik faturasına, araç muayenesinden araç sigortasına, toplu taşımadan köprü ve otoyollara kadar. Temel gıda ürünlerine kısaca iğneden ipliğe her şeye zam yapıldı Asgari ücrete yüzde elliye yakın zam yapıldı diye övünen hükümet. Henüz çalışanın cebine girmeden yapılan zamlar ile geri almıştır. Tüm bu olumsuzluklara karşı umudu ve mücadeleyi büyütmek zorundayız. CHP iktidarında İşçinin memurun çalışanın köylünün çiftçinin sorunlarını biz çözeceğiz” dedi

Daha sonra konuşan CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, “Elektriğe, doğalgaza, yakıta, gıdaya, ekmeğe iğneden ipliğe her şeye zam üstüne zam yapılmasına karşı sesimizi yükseltmek için bugün burada toplandık. 6 ay öncede bu meydanda toplanmış ve zamlara karşı açıklama yapmış ve sesimizi yükseltmezsek daha yüksek zamlarla karşılaşacağımızı söylemiştik. Ne yazık bu gün sözümüzün doğruluğu ortaya çıktı. O yüzden bir kez daha sesleniyoruz zamlara ve haksızlıklara karşı sesimizi yükseltmezsek daha çok zam ve haksızlıklarla karşılaşacağız. Zamların nedeni, ne dolardır, ne dış güçlerdir zamların nedeni Kötü Yönetimdir. Bu süreçte çok net gördük ki; dolar yükselse de gerilese de fiyatlar artmaya devam etmektedir. Rize’de Ekmek fiyatları 3 lira oldu. Bu fiyat şu an Fırıncı esnafımıza da yeterli gelmiyor çünkü maliyetleri sürekli artıyor.  Çünkü Tarımda dışardan ithal etmediğimiz hiçbir ürün kalmadı; Çay Üreticisi olmayan Azerbaycan’dan Çay Bile İthal Ettik. Elektriğe bir kalemde Yüzde yüzden fazla zam yapılmıştır. Bu cumhuriyet tarihinde bir kalemde yapılan en büyük zamdır. Ülkemizde Elektrik üreteceğiz diye yağma etmediğiniz doğa ve yaşam alanları bırakmadınız gene de en yüksek zammı Elektriğe yapıyorsunuz.. Demek ki asıl amacınız elektrik üretmek değilmiş. Artık Vatandaşlarımız yakında yeniden Gaz Lambalarına Dönüş Yapmak Zorunda Kalacaktır. Yapılan zamlar sonunda vatandaşlarımız ısınamaz, aydınlanamaz karnını doyuramaz hale gelmiştir. Devlet yönetimi deyince kendi gözlerindeki mutluluğu adres gösterenlerin ülkemizi getirdiği nokta budur. 2021 yılı için Yıllık Tüketici Fiyatları enflasyonu % 36,08, Üretici Fiyatları Enflasyon Endeksi % 79,89 olarak açıklanmıştır. 2002 yılında % 29,7 olan enflasyon 19 yıllık AKP iktidarı sonunda % 36,08 olmuştur. 19 yılda gelinen nokta 2002 yılından daha yüksek bir enflasyon. AKP nin ekonomik mucizesi bu. Çay Müstahsilimiz 2021 yılında gerçekleşen Üretici Fiyatları Enflasyonuna göre % 60 daha yoksullaşmış ve fakirleşmiştir. Gübre fiyatlarının geldiği rakamları görüyoruz. En iyi koşullarda tonu 7500-9000 liradan satın alınacak. Geçen seneye göre gübre fiyatları en az 3 ile 4 kat arasında artmış olacak” dedi.

Başkan Deniz, “2021 yılında Çayını 1 yıl vadeli satan Çay üreticisinin kaybını varın siz hesaplayın. Buradan Çay üreticisine sesleniyoruz, sakın gübre atmayız demeyin, gübre atılmamasının sonu Bir Süre Sonra yurt dışından çay ithalatının kapısının açılması demektir. Aksine Hükümetten Gübre Desteği Talebinde Bulunun. Çay Rize’nin Geleceğidir. Asgari ücretlilere % 50 zam yapıldı. Son 45 yılın en yüksek zammını yaptık dediler. Oysaki sadece 1995-1997-1998 yıllarında Yüzde yüzlerin üzerinde zamlar yapıldı. Arkadaşlar Asgari ücrete fazladan bir zam yapılmamıştır. Her zaman yapılan yapılmıştır. Emeklilere yapılan zammı da gördük. 1500 TL olan en düşük emekli maaşını 2.500 liraya çıkardılar. Diğer emeklilere de açıklanan Enflasyon oranında güya zam yapıldı. Güya diyorum çünkü emeklilere yansıyacak olan % 24-25 arası. Çarşı Pazar yanmış siz gerçek olduğuna kimsenin inanmadığı rakamlar üzerinden zam yapıyorsunuz. Onu da kırparak veriyorsunuz. Sonuçta Milyonlarca emeklimiz gene asgari ücretin çok altında maaş almaya mahkûm edildi.  Partimiz milletvekilleri tarafından Emeklilere en az asgari ücret kadar ücret verilmesi önerisi Cumhur ittifakı üyeleri tarafından ret edilmiştir. Rize hem çay üreticilerinin hem de emeklilerin kentidir. Hükümet kendi yarattığı krizin faturasını halkımıza ödetmektedir. Kaybolan 128 Milyar doların hesabını doğru dürüst veremeyenler, günahtır, Faizi yükseltmeyeceğiz diyenler,  faize teslim olmuş ve tüm vatandaşlarımızı da faiz ve dolar cenderesine mahkûm etmiştir” dedi.

Başkan Deniz, “Yapılan zamlar daha sonra yapılacak olan zamların habercisidir. Daha piyasalar zamlanmadı. Şimdi sırada piyasaların zamlanması var. Buradan kimse esnafımızı suçlamaya kalkmasın. Çünkü Maliyetleri yükselten bir hükümet var. Suçlu Kötü yönetimdir. 2021 yılında elektrik fiyatları Yüzde Yüzden fazla artmıştır, Gıda fiyatları % 43,8, Ulaştırma fiyatları % 53,6, Kömür % 132,Patates % 121,Tüp % 119,Margarin % 109, Doğalgaza, Yakıta yapılan zamlar ve ayrıca işsizlik, yoksulluk, artık dayanılmayacak ve katlanılamayacak boyuta gelmiştir.  Vatandaşımız her alış verişe gittiğinde eli yanıyor. Elini bir şeye uzatamıyor.  Artık sesimizi yükseltmek zorundayız. Yoksa bugün karşı karşıya kaldığımız zamlardan çok daha büyük zamlarla karşı karşıya kalacağız.

Bu nedenle Rize Meydanından sesleniyoruz. Hükümet yapmış olduğu tüm zamları geri almalıdır. BEZDUK. Memur, memur emeklileri, SGK ve Bağ kur emekli ücretlerine YAPILAN ZAMLAR artırılmalıdır.   En düşük emekli ücreti asgari ücret miktarı kadar olmalıdır. Çay üreticilerine Fiyat farkı verilmelidir, Destekleme ücreti 13 kuruştan en az 1 TL’ye yükseltilmelidir. Çay müstahsillerine ayrıca gübre desteği verilmelidir. Esnaf ve İşletmeler desteklenmeli, maliyetleri düşürülmelidir.  Kötü yönetimler kaderimiz değildir. Aksine Kötü yönetimlere karşı sesimizi yükseltmek irademizdir” dedi.