Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

69.Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Konseyi Toplantısı Kocaeli-Gebze’de Yapıldı

Basın Vakfı Seçiminde İsmet Kösoğlu Yönetim Kuruluna Seçildi Federasyon Genel Başkanı Yılmaz Karaca’ ’yerel Basın Can Çekişiyor. Anadolu Basını İçin Meclis Araştırması İstiyoruz”

Basın Vakfı Seçiminde İsmet

İsmet Kösoğlu

Rize’den Gazeteciler Derneği Başkanı Faik Bakoğlu ile Başkan Yardımcısı İsmet Kösoğlu’ nun katıldığı Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 69. Başkanlar Konseyi toplantısı, Gebze Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde 22-24 Nisan 2024 tarihlerinde yapıldı. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca yaptığı açıklamada “Anadolu Basını yok edilmek isteniyor. Biz bunu 3-4 yıldır söylüyoruz. Yüce meclisimizden Anadolu Basını için Meclis Araştırması istiyoruz ‘’dedi.

GEBZE BAŞKANI LEVENT ALTUN “GEBZE’MİZE HOŞGELDİNİZ”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Darıca Bayramoğlu Balyanoz Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen TGF 69. Başkanlar konseyi toplantısına Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, TGF Başkan Yardımcısı ve Gebze Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Levent Altun ile 81 ilden gazeteciler katıldı.

 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 69. Başkanlar konseyi toplantısının Divan Başkanlığını Bayram Ekici, başkan yardımcılıklarını Cafer Esendemir ve Levent Altun yaptı. Türkiye Gazeteciler Federasyonu 69. Başkanlar Konseyi toplantısının açılış konuşmasını yapan TGF Başkan Yardımcısı ve Gebze Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Levent Altun “Türkiye’nin dört bir yanından Gebze’mize gelen gazeteci meslektaşlarımızı saygıyla selamlıyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 104. kuruluş yıl dönümünü kutluyorum. Gebze sanayinin, ticaretin, tarihin ve turizmin merkezi. Bu doğrultuda 69. Başkanlar konseyimiz için yeniden Gebze’mize hoş geldiniz” dedi.

KARACA “İKTİDARDAN OLMAYANA YOK”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca “Ülkemizde bir haksızlık adaletsizlik var. Eğer sen iktidardan olmazsan sana mama yok. Türkiye’de şu an bu durum var. Hükumete yakın olan meslek örgütleri için ödül törenleri düzenleniyor ama kendi yandaşlarının dışındaki cemiyet ve basın kuruluşları maalesef dışlanıyor. Bırakın destek olmayı katılım bile sağlamıyorlar. Devlet büyükleri gelir toplantılarımızı katılırdı. Şimdi hiçbir meslek örgütlerinin toplantılarına maalesef selam dahi vermiyorlar. Tüm bu engellemelere rağmen Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak biz faaliyetlerimizi devam ettirdik. Bu imkânsızlıklar rağmen bu toplantıyı organize eden değerli başkan ve yönetim kuruluna çok teşekkür ediyorum. Yerel basın cayır cayır yanıyor. Biz bunu 3-4 yıldır söylüyoruz ancak ilgililer kulaklarını tıkıyor, yok öyle bir şey diyorlar. Arkasından bir yasa çıkarıyorlar” dedi.

GÜÇLERİNİN YETTİĞİ YERE GİDİYORLAR

Türkiye’de herkesi perişan ediyorlar. Yeni yeni kadrolar, altı kadro yapamayan şehirler, sekiz ilave kadro ve burada bir dümen döndürülüyor. Maalesef bu döndürülen dümene hiçbir güçte karşı koyamıyor. Anadolu’dan seçilip basın İlan Kurumuna giden üç temsilcimiz var onlar da kendi dertleriyle uğraşıyorlar ilanlarının kesilmemesi ve internetten ilan almalarını sağlamak için de seslerini çıkaramıyorlar. Daha önce “Anadolu gazetelerinin üç yıl içerisinde basımı durdurulacak. Yazılı basını bitirecekler.” demiştik şimdi ona doğru gidiliyor. Basın İlan Kurumu müdürleri diyor ki; “kardeşim dört gazeteniz var derhal ikiye düşüreceksiniz.” Türkiye’de şu anda birçok gazeteleri paramparça ettiler. Güçleri yetiklerini birleştirdiler. Tokat ‘ı, Kırıkkale’yi tehdit ediyorsunuz gelin Eskişehir ‘i, İzmir’i tehdit edin bakalım edebilecek misiniz? yani güçlerinin yettiği yerlere gidiyorlar.

ANADOLU BASINININ FONKSİYONU ÇOK YÜKSEK

Kocaeli’nde bir gazeteci meslektaşımız internet sitesi hakkını kazanıyor sonra bir yazı geliyor diyor ve diyor ki ilanınız kesildi. Değerli arkadaşlarım ilan kesilme nedenine bakın ihlas haber ajansı haberine çalışan muhabirinin ismini koymaktan ilanı kesiliyor. Böyle bir şey olabilir mi? kadro diyebilirsin ve ilanı kesebilirsin ama bir imza yüzünden gazetenin ilanı mı kesilir? Yani Anadolu’ya yapılmayacak zulmün en büyüğü maalesef yapılmaya devam ediliyor. Ve bu yıl içerisinde de en az 150 civarında gazete birleştirilerek baskıyla yok edilecek. 900 tane gazetenin sadece 250- 300 civarı internetten pay alabiliyor diğerleri alamıyor. Türkiye’de 3-4 bin civarında internet sitesi var diyorduk bunların içerisinde ilan alan internet sayı 30 civarında yok! Seçimlerde görüldü ki Türkiye’de Anadolu basınının fonksiyonu çok yüksek.

ANADOLU BASINININ SORUNU MECLİSTE ELE ALINMALI

Ben bütün Türkiye’yi izliyorum Anadolu basını biraz muhalefet ruhlu bu vesile ile bundan sonra Anadolu basınının denetlenmesi ve yok edilmesi için daha fazla baskılar olacak. Şimdiden denetlemeler sıkılaştırılıyor. Şimdiden birleşin baskıları yapılıyor. Temenni ediyorum ki bu konuyla ilgili mecliste bir araştırma komisyonu kurulması için Ankara’da partileri ziyaret etme kararı aldık. Gerçekten Anadolu basınının sorunları meclis tarafından mutlaka araştırılması gerektiğine inanıyorum”

Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sermet Çuhadar Basın ilan kurumunun deprem den hemen sonra Maraş’tan alınmasını eleştirerek” Bizler zaten mağdur iken Basın ilan kurumu müdürlüğü Maraş’ta kapatıldı. Yeni Basın yasası ile gerek şartlar çok ağır. Basın İlan Kurumu arkadaşlarımızı üye Basın ilan Kurumu’na kayıt olması ve ilanların kurum üzerinden geçmesi için baskı yapıyor. Kurumları arıyorlar, Belediyeleri arıyorlar. Basın mensuplarının işlerini zorlaştırıyorlar. Gazeteci meslektaşlarımız, Basın ilan Kurumu’nun bize bir katkısı yok. Bizim aldığımız ilanlardan ücret alıyorlar. Bize herhangi bir desteği söz konusu değil. Bize başka illerden ilan desteği veya kendi ilimizden ilan desteği vermiyorlar. Bu yüzden kimse kayıt olmak istemiyor. %15 aracılık hizmeti alıyorlar. Hiçbir yerde böyle kar yok. Bu oran %5’e düşürülmeli. Deprem bölgesine istisna tanımaları gerek. Ayrıca Gazetecilerin silah ruhsatlarından alınan yüksek verginin kaldırılmasını ve basın kartı sahiplerine ve ailesine de yeşil pasaportun bir an önce verilmesi gerektiğini söyledi.

Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfında yeni yönetim kurulları için yapılan seçimde Rize delegesi İsmet Kösoğlu’nun Yönetim Kurulu Üyesi seçilmesi memnunlukla karşılandı.

Vakıf Yönetim Kurullarına seçilen isimler şunlar,

1-YILMAZ KARACA DENETLEME KURULU

2-OĞUZHAN BAYRAK 1-İSMAİL AYDIN

3-HAKAN SEZERER 2-ŞAFAK EREL

4-AHMET OĞUZ 3-BÜLENT ÖZYAZICI

5-MEHMET IŞIK 4-NEVZAT CİNGIRT

6-KEMAL SOYLU 5-ALİ İHSAN SAARIÇOBAN

7-MEHMET CANBEK 6-CEM PARLAK

8-ŞAHİN ÖZER DANIŞMA KURULU

 

9-MUSA ÖZDEMİR 1-İBRAHİM ŞAHİN

10-BAHAR KAYMAKÇI ERDOĞAN 2-DOĞAN BOSTANCI

11-İSLAM KELEŞ 3-DAVUT UYAR

12-AVNİ GELENDOST 4-CEYHUN ÖZER

13-SERMET ÇUHADAR 5-ALAADDİN YAKIN

14-MUSTAFA AKKÖSE 6-NERGİZ SÜSLÜ

15-ÜNZİLE COŞKUN

 

16-SEÇKİN KIRASLAN

17-SAMİ ÖZÇELİK

18-MURAT TANIR

19-NECMİ PİŞKİN

20-İSMET KÖSOĞLU

21-ALİ ERKİN SARIOĞLU

22-BÜLENT ÇELİKTEN