Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rize’de “Okulda Diyabet Programı” kapsamında diyabet eğitimleri verildi.

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile yürütülmekte olan “Okulda Diyabet Programı” protokolü kapsamında her yıl diyabetli öğrencilerin bulunduğu okullar ziyaret edilerek Diyabet farkındalık eğitimleri verilmekte.

Sağlık Bakanlığı ve Milli

.

Bulaşıcı olmayan hastalıklar içerisinde diyabet, her yaş grubu için tehdit oluşturan bir klinik tablo ile öne çıkmaktadır. Daha yaygın ve sıklıkla erişkin yaşlarda görülen tip 2 diyabetin adeta salgın tarzında artmasının yanında birçok toplumda tip 1 diyabet sıklığının da arttığı ve bu artışın okul öncesi çağlarda daha belirgin olduğu bildirilmektedir.

Bu yıl da; okullarda diyabet farkındalığının artırılması ve diyabetli öğrencilerin okullarda yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla 2022-2023 eğitim yılının 2.dönemi boyunca, Müdürlüğümüz Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Biriminde görev yapan Diyetisyen Burcu Özgürler Çakır ve Diyetisyen Sümeyye Topçu Kurtoğlu tarafından Tip 1 diyabetli öğrencilerin bulunduğu merkezdeki 26 okulda 2180 öğrenci, 172 öğretmen, 19 okul çalışanı, 6 veliye eğitim verilmiştir.

Merkezdeki okulların yanı sıra; Ardeşen, Çayeli, Çamlıhemşin, Fındıklı, Güneysu ve Pazar ilçelerimizde İlçe Sağlık Müdürlüğü/ Toplum Sağlığı Merkezi çalışanları tarafından toplam25 okulda 1679 öğrenci, 154 öğretmen, okul çalışanları ve velilere yönelik eğitim verilmiştir.