Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban ilk basın toplantısını düzenledi. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, “Bize karşı savaşan herkesi affettik. Düşmanlıklar sona ermeli. Hiçbir iç ya da dış düşman istemiyoruz. Kabil’de kaos görmek istemiyoruz” dedi.

Kadın haklarıyla ilgili de konuşan Sözcü Mücahid, “Şeriat çerçevesinde kadınların haklarına saygılı olacağız” dedi. Örgütün son 20 yılda bir ‘evrim sürecinden geçtiğini’ savunan Taliban Sözcüsü, “Hükümetin oluşturulmasından sonra her şey daha da net olacak. Söylemem gereken bir şey var, hükümeti kurmak için ciddi şekilde çalışıyoruz. Kurulduktan sonra duyurulacak” ifadesini kullandı.

Taliban Sözcüsü, ülkenin El Kaide militanlarına ev sahipliği yapma riski olup olmadığı sorulduğundaysa “Afganistan toprakları, kimseye karşı kullanılmayacak. Uluslararası topluma bu güvenceyi verebiliriz” dedi.

“İÇ VE DIŞ DÜŞMAN İSTEMİYORUZ”

“Medya bizim aleyhimize çalışmamalı” uyarısını da yapan Sözcü Mücahid’in açıklamaları şöyle:

“20 yıllık mücadeleden sonra ülkemizi özgürleştirdik ve yabancıları kovduk. Bu, tüm ulus için gurur duyulacak bir an. Bize karşı savaşan herkesi affettik. Düşmanlıklar sona ermeli. Hiçbir iç ya da dış düşman istemiyoruz. Kabil’de kaos görmek istemiyoruz. Planımız Kabil’in kapılarında durup, geçiş sürecinin yumuşak bir şekilde tamamlanmasıydı. Ancak bir önceki yönetim öyle iktidarsızdı ki, güvenlik güçleri güvenliği sağlayabilmek için hiçbir şey yapamadı. Biz bir şeyler yapmalıydık. Kabil sakinlerinin güvenliğini sağlamak için kente girmeliydik.”

“KADIN HAKLARI ŞERİATA GÖRE OLACAK

Uluslararası topluma kimsenin zarar görmeyeceği yönünde güvence vermek istiyorum. Uluslararası toplumla herhangi bir sorun istemiyoruz” diye konuşurken, “Dini ilkelerimize göre hareket etme hakkımız var. Diğer ülkelerin farklı yaklaşımları, kuralları ve düzenlemeleri var. Afganlar’ın da değerlerimiz uyarınca kendi kurallarına ve ve düzenlemelerine sahip olma hakkı var. Şeriat düzeni altında kadın haklarına bağlıyız. Bizimle omuz omuza sıkı çalışacaklar. Uluslararası topluma, herhangi bir ayrımcılık olmayacağı konusunda güvence vermek istiyorum”

“MEDYAYA ALEYHİMİZE ÇALIŞMAMALI”

Medyanın faaliyetlerinde hiçbir şey İslami değerlere aykırı olmamalı. Siz medyadakiler eksik kaldığımız noktalara dikkat etmeli ki, ulusumuza daha iyi hizmet edelim. Ama medya bizim aleyhimize çalışmamalı. Ulusun birliği için çalışmalı.”

“YABANCILARA ÇALIŞANLARDAN İNTİKAM ALINMAYACAK”

Hiç kimseye intikam hissiyle yaklaşılmayacak. Burada büyüyen gençler, onların gitmesini istemiyoruz. Onlar bizim değerlerimiz. Hiç kimse kapılarını çalıp, kimler için çalıştıklarını sormayacak. Güvende olacaklar. Kimse onları sorgulamayacak ya da kovalamayacak.

“HÜKÜMETİ KURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Afganistan’ın istikrarı ve barışı için herkesi affettik. Savaşçılarımız, halkımız, hepimiz bütün tarafları dahil ettiğimizden emin olacağız. Düşman için savaşıp, hayatını kaybedenler. Bu onların hatasıydı. Ülkeyi günler içinde fethettik. Hükümetin oluşturulmasından sonra her şey daha da net olacak. Söylemem gereken bir şey var, hükümeti kurmak için ciddi şekilde çalışıyoruz. Kurulduktan sonra duyurulacak.

“20 YIL ÖNCESİ ARASINDA BÜYÜK BİR FARK VAR”

20 yıl önce de, şimdi de ülkemiz Müslüman bir ulus. Ama deneyim, olgunluk ve vizyona gelince, şimdiki halimizle 20 yıl öncesi arasında büyük bir fark var. Atacağımız adımlar arasında bir fark var. Bir evrim süreci oldu.

“AFGANİSTAN TOPRAKLARI KİMSEYE KARŞI KULLANILMAYACAK”

(El Kaide yanıtı) Afganistan toprakları, kimseye karşı kullanılmayacak. Uluslararası topluma bu güvenceyi verebiliriz.”